Polska

"Główną informacją z Polski nie były słowa Kaczyńskiego, tylko Zybertowicza"

Polska

Komentarze po wypowiedzi prof. Andrzeja Zybertowicza o Izraelu
Komentarze po wypowiedzi prof. Andrzeja Zybertowicza o IzraeluWstajesz i Wiesz, TVN24
wideo 2/5

Ja bym takich słów nigdy nie powiedział - stwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do piątkowego wywiadu profesora Andrzeja Zybertowicza i jego wypowiedzi na temat Izraela. Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" podkreślał w TVN24 we "Wstajesz i wiesz", że słowa prezydenckiego doradcy "wywołały szok na całym świecie" i w przekazach medialnych przyćmiły nawet wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Profesor Andrzej Zybertowicz powiedział w piątkowym wywiadzie dla gazety "Polska The Times", że "gwałtowność reakcji [Izraela - red.] może wskazywać, że mamy do czynienia z grą polityczną, a nawet, że działania Izraela nie są prowadzone tylko w dobrej wierze".

"Izrael chyba ciągle tego nie przepracował"

Powiedział również, że antypolonizm w Izraelu bierze się "z poczucia wstydu za bierność w czasie Holokaustu". "Niektórzy tłumaczą, że brutalne rozprawianie się z Palestyńczykami czy Hezbollahem to także forma odreagowywania. Powtarzanie samym sobie: już nigdy nie pójdziemy jak owce na rzeź. Holokaust poza wszystkim to również potworne upokorzenie - że nie walczyli, nie stawili oporu" - mówił.

Prezydencki doradca wyraził również pogląd, że "wielu Żydów zajmowało się donosicielstwem, kolaboracją w czasie wojny".

"Izrael chyba ciągle tego nie przepracował" - oceniał w wywiadzie profesor Zybertowicz.

"Spada na barki obozu rządzącego"

Według Romana Imielskiego z "Gazety Wyborczej", który był gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24, słowa prezydenckiego doradcy przyćmiły w przekazach medialnych za granicą wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości z sobotnich obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

- Główną informacją z Polski nie były słowa Jarosława Kaczyńskiego [o odrzuceniu antysemityzmu - przyp. red.], główną informacją były słowa profesora Andrzeja Zybertowicza. To wywołało szok na całym świecie. Wszystkie agencje, media publikowały ogromne artykuły, depesze na ten temat - wskazywał publicysta.

Jego zdaniem wywołane wypowiedziami kontrowersje spadną "na barki obozu rządzącego". - To, niestety, będzie tylko potwierdzać w świecie prawdziwy lub nieprawdziwy stereotyp Polaka jako antysemity - ocenił publicysta "Wyborczej".

"Ja bym takich słów nigdy nie powiedział"

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski również skomentował słowa doradcy Andrzeja Dudy wypowiedziane w wywiadzie.

- Profesor Zybertowicz wypowiadał te słowa raczej jako profesor, a nie przedstawiciel jakiegokolwiek organu władzy - ocenił Szczerski w poniedziałek w RMF FM. - Ja bym takich słów nigdy nie powiedział - dodał. - Jako twórca pojęcia "machiny bezpieczeństwa narracyjnego", [prof. Zybertowicz] wystawił na bardzo duże wyzwanie swoimi słowami - podkreślił szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Krzysztof Szczerski o słowach prof. Zybertowicza
Krzysztof Szczerski o słowach prof. ZybertowiczaRMF FM

Profesor Andrzej Zybertowicz, socjolog i historyk, od 2015 roku pełni funkcję doradcy społecznego prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej - w latach 2008-2010 - był doradcą społecznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Polski rząd jest gotowy na ustępstwa w sprawie ustawy o IPN?
Polski rząd jest gotowy na ustępstwa w sprawie ustawy o IPN?Fakty po południu

Autor: mnd//now / Źródło: tvn24/RMF FM/Polska The Times

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości