Polska

"Jedna osoba rości sobie prawo, żeby interpretować konstytucję i tworzyć ją na nowo"

Polska

Rosa: prokuratura nei może oceniać wyroków TK
tvn24Łukasz Schreiber i Monika Rosa o sporze wokół TK we "Wstajesz i wiesz"

- Mamy kolejną odsłonę wojny z Trybunałem Konstytucyjnym. Prokuratura nie może oceniać jego wyroków, bo jedynym organem upoważnionym jest Trybunał - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. - Mogliśmy zakończyć ten polityczny spór, Trybunał nie skorzystał z tej okazji - powiedział z kolei poseł PiS Łukasz Schreiber.

Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała w czwartek, że wszczęła śledztwo w sprawie prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. Chodzi o kwestię niedopuszczenia do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm i naruszenia praw pracowniczych.

- To jest jasny dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość wcale konfliktu z Trybunałem Konstytucyjnym rozwiązać nie chce. Mamy kolejne odsłony tej wojny - powiedziała w TVN24 Monika Rosa z Nowoczesnej.

- Większość sejmowa i jedna osoba, która nią zarządza, czyli Jarosław Kaczyński, rości sobie prawo do tego, żeby interpretować konstytucję i tworzyć ją na nowo - tłumaczyła.

Zwróciła uwagę, że PiS zapowiedziało przygotowanie trzeciej ustawy o TK. - Ja nie wiem, czy to jest nieudolność, że Prawo i Sprawiedliwość nie potrafi napisać poprawnej ustawy o Trybunale, która nie będzie przez niego kwestionowana, czy to jest świadoma walka o to, żeby ten konflikt ciągle podgrzewać - mówiła.

Przypomniała, że jest jasny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. ostatniej ustawy. Zwróciła uwagę, że TK nie zanegował całości ustawy, tylko niektóre z jej przepisów, które blokowały jego funkcjonowanie.

- Wystarczy pozwolić funkcjonować tej ustawie i wystarczy przyjąć trzech prawidłowo wybranych sędziów. Wtedy konflikt będzie rozstrzygnięty. Ale państwu jest na rękę to, że walczycie z Trybunałem. Z urojonym wrogiem, ponieważ wtedy nie musicie mówić o zagrożeniach, które są w Polsce i na zewnątrz - powiedziała Rosa zwracając się do posła PiS Łukasza Schreibera.

"Mogliśmy zakończyć spór, Trybunał nie skorzystał z okazji"

Poseł podkreślał, że trzech sędziów, których prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuścił do orzekania, została wybrana legalnie. - Dziś mówią o tym nie tylko uchwały Sejmu. Mówią o tym także nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym i art. 90, który z kolei nakazuje by dołączeni zostali do składu orzekającego - dodał.

- Mogliśmy zakończyć ten polityczny spór, Trybunał nie skorzystał z tej okazji - zaznaczył Schreiber.

Monika Rosa podkreśliła, że "konstytucja jest naczelna nad innymi organami, także nad uchwałami Sejmu, wiec warto o tym pamiętać i przypomnieć prezesowi Kaczyńskiemu oraz większości sejmowej". - Warto przypomnieć, że prokuratura nie może oceniać wyroków TK, bo jedynym organem upoważnionym (do tego - red.) jest Trybunał - dodała.

Schreiber wrócił uwagę, że sędzia TK może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, o czym mówi art. 196 konstytucji. Zaznaczył jednak, że może się to wydarzyć tylko po uchyleniu immunitetu przez Trybunał Konstytucyjny.

Schreiber powiedział, że spór o TK mógł zostać zażegnany dzięki nowej ustawie o TK, gdyby Trybunał Konstytucyjny poczekał na wejście jej w życie.

Autor: js/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości