Polska

Kolejni wspólni kandydaci PO i Nowoczesnej. W Gdańsku Jarosław Wałęsa

Polska

Koalicja Obywatelska szykuje się do wyborów samorządowych
Koalicja Obywatelska szykuje się do wyborów samorządowychTVN24 Kraków
wideo 2/22

W najbliższą sobotę liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zaprezentują kandydaturę europosła Jarosława Wałęsy na prezydenta Gdańska, w lipcu natomiast Koalicja Obywatelska ogłosi kogo wystawi w wyborach w Olsztynie. Na dobrej drodze - jak zapewniają politycy PO - są rozmowy dotyczące Krakowa.

W ramach uzgodnionej w połowie kwietnia Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej powstać mają wspólne listy do sejmików województw oraz tam, gdzie to się okaże możliwe - zgłoszeni wspólni kandydaci na włodarzy miast i listy do rad miejskich.

Prezentacje kandydatów

W najbliższą sobotę, w południe odbędzie się konwencja, podczas której szefowie PO i Nowoczesnej, Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer, zaprezentują wspólnie kandydaturę europosła PO Jarosława Wałęsy na prezydenta Gdańska. 10 lipca natomiast liderzy PO i Nowoczesnej ogłoszą nazwisko osoby, która spróbuje powalczyć o władzę w Olsztynie z urzędującym prezydentem Piotrem Grzymowiczem i kandydatem Zjednoczonej Prawicy Michałem Wypijem.

Część kandydatów na prezydentów miast już jest - koalicja od kilku tygodni prezentuje ich na konwencjach w poszczególnych regionach Polski. W ostatnich dniach przedstawiono m.in. osoby, które powalczą o władzę w Zielonej Górze (dyrektor w urzędzie marszałkowskim Sławomir Kotylak), Kaliszu i Koninie (miejscy radni PO Dariusz Grodziński i Piotr Korytkowski), Koszalinie (urzędujący prezydent Piotr Jedliński) oraz Radomiu (obecny prezydent Radosław Witkowski).

W planach jest prezentacja kolejnych kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych. - Część terminów jest uzgodnionych, część uzgadniamy na bieżąco, bo wiadomo, że jeszcze w niektórych miejscach trwają uzgodnienia, więc w najbliższym czasie konwencje odbędą się w kolejnych regionach - mówi poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas, który ma pokierować wraz z osobą wskazaną przez Nowoczesną sztabem wyborczym koalicji.

"Jest takie pęknięcie wewnątrz partii"

Od polityków Platformy i Nowoczesnej można usłyszeć ponadto, że niedługo powinna wyjaśnić się sprawa ewentualnego wspólnego startu z rządzącym od 2002 roku Krakowem Jackiem Majchrowskim, który 10 maja ogłosił zamiar ubiegania się o swoją piątą kadencję.

We wtorkowej rozmowie z Radiem Zet Majchrowski dał jednak do zrozumienia, że mógłby wycofać się z kandydowania, gdyby nie doszło do porozumienia z PO i Nowoczesną, a Koalicja Obywatelska wystawiłaby własnego kandydata na prezydenta stolicy Małopolski. - To jest bardzo dziwne, bo to jest takie pęknięcie wewnątrz partii. Część absolutnie chce wspólnych list i wspólnie ze mną iść, część mówi, że to jest obalenie tożsamości partii, że partia powinna iść osobno - mówił Majchrowski.

Poseł Nowoczesnej Marek Sowa podkreśla jednak, że to od Majchrowskiego zależy, jak potoczą się rozmowy - czy powstanie wspólny komitet wyborczy, czy też prezydent zdecyduje się wystartować tak, jak do tej pory, z własnego komitetu Przyjazny Kraków. - Jeśli prezydent zdecyduje się na budowę jednego komitetu wyborczego i wspólnych list Koalicji Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa, to wtedy sprawa zostanie zamknięta - mówi polityk.

Większość z Platformy

- Konkretów jeszcze nie ma, ale rozmowy trwają - dodaje poseł Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Zapewnia, że ewentualne decyzje dotyczące wyborów w Krakowie, Platforma i Nowoczesna będą podejmować wspólnie.

Od polityków PO można usłyszeć, że rozmowy na temat wyborów w Krakowie są "na dobrej drodze". -Spodziewam się tutaj pozytywnego rozstrzygnięcia - mówi wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Zdecydowana większość uzgodnionych dotychczas kandydatów Koalicji Obywatelskiej to przedstawiciele Platformy. W Warszawie reprezentować ją ma Rafał Trzaskowski z PO (Paweł Rabiej z Nowoczesnej jest kandydatem na wiceprezydenta miasta), w Poznaniu - obecny prezydent Jacek Jaśkowiak (PO), w Katowicach - Jarosław Makowski (PO), W Szczecinie - Sławomir Nitras (PO), w Toruniu - Tomasz Lenz (PO), w Bydgoszczy - obecny prezydent Rafał Bruski (PO). W czwartek Nowoczesna (także PSL i SLD) zdecydowały się wesprzeć kampanię prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka (PO).

Nowoczesnej jak na razie udało się przeforsować własnych kandydatów w mniejszych miastach, takich jak Siedlce (chirurg dziecięca Magdalena Daniel) i Żory (samorządowiec Wojciech Kałuża). Na poparcie Platformy może liczyć także związany z Nowoczesną prezydent Nowej Soli (woj. lubuskie) Wadim Tyszkiewicz.

W Białymstoku koalicja udzieli wsparcia rządzącemu miastem od 2006 r. prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu. W Opolu obie formacje postawiły na bezpartyjnego prof. Uniwersytetu Opolskiego Kazimierza Ożoga.

Fiaskiem jak na razie zakończyły się rozmowy we Wrocławiu, gdzie Platforma postawiła na byłego europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a Nowoczesna postanowiła ostatecznie wesprzeć kandydaturę Jacka Sutryka, bliskiego współpracownika obecnego prezydenta tego miasta Rafała Dutkiewicza. Wcześniej władze Nowoczesnej ogłosiły, że ich kandydatem będzie poseł Michał Jaros.

Rozbieżności wciąż są także w Gdyni, gdzie PO chce poprzeć urzędującego od 20 lat prezydenta Wojciecha Szczurka, a Nowoczesna wolałaby wystawić własnego kandydata, miejscowego przedsiębiorcę Bartłomieja Austena.

Rozmowy trwają również w Łodzi, gdzie o reelekcję zamierza ubiegać się obecna prezydent Hanna Zdanowska (PO) i w Rzeszowie, gdzie od 2002 roku rządzi bezpartyjny Tadeusz Ferenc. Do uzgodnienia pozostaje także kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Kielc. Tu w grę wchodzi poseł PO Artur Gierada, choć startować chce także związany dotychczas z Platformą były trener polskiej reprezentacji piłki ręcznej Bogdan Wenta - pod szyldem swego stowarzyszenia "Projekt Świętokrzyskie".

Autor: KR/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości