Kolegium Sądu Okręgowego chce odsunięcia byłego wiceministra Piebiaka od orzekania

[object Object]
Czy Łukasz Piebiak wróci do orzekania w sądzie?tvn24
wideo 2/34

Doniesienia o udziale w akcji hejterskiej wymagają natychmiastowego odsunięcia Łukasza Piebiaka od orzekania - stwierdziło Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w uchwale, do której dotarli reporterzy programu "Polska i Świat" TVN24. Były wiceminister miałby orzekać w warszawskim Sądzie Rejonowym.

Portal Onet ustalił, że pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym ówczesny wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, mieli stać za zorganizowanym hejtem wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Zjednoczoną Prawicę. Piebiak po doniesieniach medialnych podał się do dymisji, która została przyjęta.

CO WIEMY O SPRAWIE HEJTU WOBEC SĘDZIÓW. CZYTAJ WIĘCEJ >

Kolegium Sądu Okręgowego chce odsunięcia Piebiaka od orzekania

Dymisja Łukasza Piebiaka oznaczała, że została wycofana jego delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgodnie z procedurą sędzia, któremu cofnięto delegację, wraca do pracy w sądzie, z którego był delegowany. W przypadku Piebiaka jest to Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Jak wynika z dokumentów, do których dotarli reporterzy magazynu "Polska i Świat" TVN24, Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie - jednostki nadrzędnej wobec Sądu Rejonowego - wydało uchwałę, w której domaga się od prezesa Sądu Rejonowego podjęcia decyzji o natychmiastowej przerwie w orzekaniu sędziego Łukasza Piebiaka.

Tłumaczą, że składają takie żądanie "z uwagi na rodzaj czynów przypisywanych Panu Sędziemu w doniesieniach medialnych, które stały się podstawą do odwołania go z pełnionej funkcji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdyż te, w ocenie Kolegium, wymagają natychmiastowego odsunięcia ww. Sędziego od orzekania".

Kolegium pozytywnie zaopiniowało projekt przydziału obowiązków. Musiało tak postąpić

Wcześniej w środę radio RMF FM podało, że w warszawskim Sądzie Okręgowym został zaakceptowany - zaproponowany przez prezesa Sądu Rejonowego - podział obowiązków sędziego Piebiaka i że od czwartku może wrócić on do orzekania.

Kolegium SO musiało pozytywnie zaopiniować projekt podziału obowiązków w związku z brakiem przeszkód formalnych, jaką byłby na przykład wyrok dyscyplinarny.

TVN24 przesłała pytania w tej sprawie do Sądu Okręgowego.

"Prezes Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie w dniu 26 sierpnia 2019 r. przedstawił Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie projekt podziału czynności Pana Sędziego celem zaopiniowania" - potwierdził zespół prasowy sądu.

3 września - jak czytamy w odpowiedzi - "Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie pozytywnie zaopiniowało przedstawiony projekt podziału czynności" i 4 września "treść uchwały została przekazana do Sądu Rejonowego".

O uchwale Kolegium Sądu Okręgowego mówił w TVN24 reporter "Polska i Świat" Michał Tracz
O uchwale Kolegium Sądu Okręgowego mówił w TVN24 reporter "Polska i Świat" Michał Tracztvn24

Autor: ads//rzw / Źródło: TVN24, RMF FM

Raporty:
Pozostałe wiadomości