Kogo zwolni Tusk? Premier ogłasza zmiany

Polska

Aktualizacja:
tvn24Ostatnie posiedzenie rządu przed zmianami

Kto pożegna się ze stanowiskiem w rządzie? Jakie zmiany personalne wprowadził premier? Mimo półgodzinnego opóźnienia konferencja prasowa już się rozpoczęła.

O swojej decyzji Tusk poinformował ministrów na posiedzeniu rządu, które rozpoczęło się o godz. 11.

Kto za kogo?

Choć premier zapowiedział, że zmiany będą "nieduże", to dodał, że będą dotyczyć też ministrów konstytucyjnych.

Prezes PSL Janusz Piechociński mówił w piątek w "Jeden na Jeden" w TVN24, że z jego rozmowy z premierem wynika, iż zapowiadane zmiany w rządzie będą dotyczyły tylko resortów obsadzonych przez PO. Jak ocenił, zmiany w rządzie mogą być zaskakujące. W mediach pojawiały się spekulacje, że z rządu mogliby odejść ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, skarbu - Mikołaj Budzanowski, sportu - Joanna Mucha, transportu - Sławomir Nowak czy sprawiedliwości - Jarosław Gowin. Politycy PO w oficjalnych rozmowach mówią, że nie wiedzą, kto oprócz Arabskiego miałby odejść z rządu. Nieoficjalnie źródła w PO spekulują m.in., że nowym szefem Kancelarii może zostać Maciej Berek, który kieruje teraz Rządowym Centrum Legislacji. Część polityków PO jako kandydata na nowego szefa kancelarii wskazuje obecnego szefa MSW Jacka Cichockiego. Media piszą też o scenariuszu, w którym rozdzielone zostałyby stanowiska szefa KPRM i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów - to ostatnie stanowisko mógłby objąć obecny sekretarz Komitetu Adam Jasser.

Premier: Będą zmiany w rządzietvn24

Ranking ministrów

Wyniki sondy ze środy ranotvn24.pl

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu premier zapowiedział zmiany w swoim gabinecie ("niedużą, ale ciekawą i konieczną korektę", uruchomiliśmy sondę, w której pytaliśmy Was o to, któremu z ministrów należy się dymisja. W środę rano, na kilka godzin przed ogłoszeniem decyzji przez premiera, najwięcej głosów zebrał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Chce go odwołać 27 proc. uczestników ankiety.

Na drugim miejscu znalazł się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (13 proc.), a dalej szef resortu transportu Sławomir Nowak (11 proc.).

Na dymisję według państwa zasłużyła też minister sportu Joanna Mucha (9 proc.) i minister edukacji Krystyna Szumilas (7 proc.). Tyle samo głosów "zdobył" minister finansów Jacek Rostowski. Co ciekawe, Tomasz Arabski, który z Kancelarii Premiera pojedzie na placówkę do Madrytu, ma jedynie 5 proc. głosów. Pozostali ministrowie uplasowali się poniżej granicy 5 proc. W sondzie do tej pory wzięło udział ponad 41 tys. osób.

Autor: mn\mtom,gak / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: