KOD pokazuje nagranie z zajść na pogrzebie "Inki". "Odsuwamy się od śmieci"

Polska

KOD PomorzeDo policji nie wpłynęło zawiadomienie od żadnej ze stron nieporozumienia

Film przekazany w środę przez KOD Pomorze pokazuje m.in. przepychanki między uczestnikami uroczystości niedzielnych uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka", w tym szarpanie za flagę KOD. Skandowane są hasła, padają obraźliwe słowa, m.in. o "śmieciach", dochodzi do utarczek słownych. Atmosfera jest gorąca.

KOD pokazał nagranie z zajść na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Przedstawiciele organizacji twierdzą, że zostali zaatakowani i zwyzywani podczas uroczystości.

Na filmie słychać skandowane hasła "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę" i "Precz z komuną" oraz skierowane pod adresem przedstawicieli KOD słowa "cofamy się od śmieci".

Widać przepychanki między uczestnikami uroczystości i szarpanie za transparenty KOD. Została również nagrana sytuacja, w której kobieta wyprowadzana przez policję z uroczystości pyta jednego z obecnych tam mężczyzn: "Bijecie kobietę? Tak? Gratuluję". - Ja jestem gejem. Jestem gejem i nie lubię kobiet - odpowiada jej ze śmiechem ktoś z tłumu. Widać też, jak wznoszący okrzyki mężczyźni wygrażają członkom KOD-u pięściami, a jeden pokazuje im środkowy palec.

Wyprowadzenie KOD z uroczystości

Podczas uroczystości przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku w niedzielę pojawiła się kilkunastoosobowa grupa działaczy KOD z liderem Mateuszem Kijowskim na czele. Doszło do przepychanek z innymi zgromadzonymi tam osobami. KOD-owcy opuścili plac przed świątynią w eskorcie policjantów.

Dzień później lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował, że w trakcie incydentu pobity został przewodniczący regionu pomorskiego KOD Radomir Szumełda. Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji pytany o sprawę poinformował, że "policjanci po uzyskaniu sygnału o nieporozumieniu na placu przed bazyliką, podjęli szybkie i zdecydowane działania". - Rozdzielili strony konfliktu w celu zapobieżenia ewentualnej eskalacji. Strony rozeszły się i interwencja została zakończona. Do chwili obecnej do policji nie wpłynęło zawiadomienie od żadnej ze stron nieporozumienia - dodał.

Szumełda zapowiedział, że złoży wniosek do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o ściganie sprawców zajść przed Bazyliką Mariacką. Jak mówił, został "napadnięty przez grupę ok. 30 faszystów z Młodzieży Wszechpolskiej i ONR". KOD wezwał prezydenta oraz premier do stanowczego potępienia takich postaw, a policję i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uroczystości do wykrycia sprawców i skierowania sprawy na drogę sądową.

MW: nie zaatakowaliśmy zwolenników KOD

Z kolei przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej (MW) oświadczyli podczas wtorkowej konferencji w Gdańsku, że nieprawdą jest, iż to działacze MW zaatakowali zwolenników KOD-u. Poinformowali, że "po niedzielnych uroczystościach nie wystosowano żadnych zarzutów wobec jakiegokolwiek działacza".

Według prezesa okręgu pomorskiego MW Michała Białka podczas nabożeństwa doszło do incydentu, który sprowokowali Szumełda i Kijowski. Mówił, że "pojawienie się Kijowskiego i jego prowokacyjne zachowanie wpłynęło negatywnie na reakcję niektórych ludzi z tłumu i doszło do opisywanych przez KOD niemalże jako lincz, drobnych przepychanek". Podkreślił, że zanim pojawił się Kijowski, przez ponad godzinę działacze KOD i MW stali obok siebie i nic się nie działo. Pytany przez dziennikarzy, na czym polegało prowokacyjne zachowanie Kijowskiego, odpowiedział, że wchodząc na teren uroczystości, wykonał on obraźliwy, lekceważący gest w kierunku kibiców. Dopytywany mówił, nie wie, kto uczestniczył w zamieszaniu; czy to byli kibice, czy ludzie nie związani z kibicami. - Jako Młodzież Wszechpolska w żaden sposób nie uczestniczyliśmy w tych przepychankach – podkreślił Białek. O wyjaśnienia w sprawie incydentu do komendanta wojewódzkiego policji i wojewody pomorskiego zwrócił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zgodnie z art. 51 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie jest zwierzchnikiem policji. MSWiA poinformowało poprzez Twittera, że szef MSWiA Mariusz Błaszczak zlecił policji przeprowadzenie czynności sprawdzających w związku z obraźliwymi wpisami wobec "Inki". Dziś w programie "Jeden na jeden" w TVN 24 Mariusz Błaszczak mówił, że "policja zachowała się prawidłowo, dlatego że policja zapobiegła eskalacji konfliktu". Dodał, że jego zdaniem była to "prowokacja polityczna" ze strony KOD.

Błaszczak: obecność KOD na pogrzebie "Inki" to prowokacja politycznaTVN 24

Autor: mart//rzw / Źródło: TVN 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KOD Pomorze