PO i PSL podzieliły władzę w sejmikach. Kim są marszałkowie?

TVN24

Aktualizacja:
Tak wygląda rozkład sił w sejmikach

Na 16 sejmików wojewódzkich koalicja PO-PSL rządzi w 15 z nich. W Śląskiem wsparła się SLD, a w Opolskiem - Mniejszością Niemiecką. Wybrano już większość władz, choć nie obyło się bez zgrzytów. Na Dolnym Śląsku sejmik przerwał na dwa tygodnie swoje pierwsze posiedzenie. Tam radni złożyli tylko ślubowanie.

Oficjalnie powodem wniosku o przerwanie posiedzenia sejmiku dolnośląskiego miał być fakt, że pięciu radnych sejmiku, którzy zdobyli mandaty, jednocześnie wywalczyło fotele prezydentów i wójtów. Zdaniem prawników z przyczyn proceduralnych ich następcy mogą objąć mandat w sejmiku dopiero za dwa tygodnie. Bez tych pięciu głosów koalicja PO-PSL nie ma w 36-osobowym sejmiku większości. PO ma 16 radnych (w tym dwóch ze stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje Rafał Dutkiewicz.), a PSL - pięciu.

W koalicji doszło jednak do zgrzytu z powodu personaliów. Plan był taki: głosami radnych Dutkiewicza, Platformy i PSL przewodniczącą miała zostać wybrana Barbara Zdrojewska z PO. Okazało się jednak, że nie uzyska wymaganego poparcia. Wtedy Patryk Wild z Bezpartyjnych Samorządowców (przedtem Obywatelski Dolny Śląsk Rafała Dutkiewicza - przyp. red.) zaproponował kandydaturę Pawła Wróblewskiego, człowieka Rafała Dutkiewicza, który startował z komitetu Dutkiewicza z Platformą.

W obawie przed przewrotem większość radnych PO i PSL wyszła w trakcie głosowania. Ostatecznie Wróblewski przewodniczącym nie został. A sejmik przerwał posiedzenie na dwa tygodnie.

Sejmik zachodniopomorski Jest tam kontynuowana trwająca od ośmiu lat koalicja PO-PSL. Platforma ma 12 mandatów, PSL - siedem. Sześć mandatów przypadło PiS, SLD zyskało cztery. Jeden mandat zdobył Komitet Bezpartyjni. W poniedziałek radni na inauguracyjnej sesji sejmiku nowej kadencji zdecydowali, że nowym marszałkiem będzie Olgierd Geblewicz z Platformy Obywatelskiej. Dostał 23 głosy, zaś jego kontrkandydat Paweł Mucha (PiS) sześć głosów. Głosowało 29 radnych 30-osobowego sejmiku.

Przewodniczącą sejmiku została powtórnie Teresa Kalina, także z PO. W poniedziałek jej kandydaturę poparło 19 radnych. Sejmik kujawsko-pomorski Władzę, podobnie, jak w poprzedniej kadencji, sprawuje koalicja PO-PSL, która podzieliła się stanowiskami w prezydium sejmiku i zarządzie województwa. Marszałkiem województwa po raz trzeci został reprezentujący PO Piotr Całbecki z Torunia. Przewodniczącym sejmiku został Ryszard Bober z PSL. W sejmiku kujawsko-pomorskim PO ma 14 mandatów, PSL - 10, PiS - 7 i SLD - 2. Sejmik lubuski Rządzi koalicja PO-PSL. Marszałkiem województwa lubuskiego nadal będzie Elżbieta Polak z Platformy Obywatelskiej. Przewodniczącym sejmiku został Czesław Fiedorowicz z PSL. Poza 10 radnymi PO i ośmioma PSL w 30-osobowym sejmiku woj. lubuskiego jest jeszcze pięciu przedstawicieli PiS. Tyle samo radnych ma SLD. Nową siła polityczną w sejmiku jest bezpartyjny komitet Lepsze Lubuskie, który ma dwóch radnych. Sejmik łódzki Wybory do 33-osobowego sejmiku wygrało wprawdzie PiS, wprowadzając 12 radnych, ale samorządem województwa - podobnie jak w poprzedniej kadencji - będzie rządziła koalicja PO i PSL. Oba ugrupowania mają po 10 radnych. Ostatni mandat przypadł SLD. Marszałkiem województwa łódzkiego został ponownie Witold Stępień z PO. Przewodniczącym sejmiku jest zaś polityk PSL Marek Mazur, który pełnił tę funkcję już od dwóch kadencji. Sejmik wielkopolski Podobnie, jak w poprzedniej kadencji, województwem nadal rządzić będzie koalicja PO-PSL. PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów. PSL wprowadziło do sejmiku 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska. Marszałkiem województwa wielkopolskiego został Marek Woźniak z PO. Na przewodniczącego sejmiku wybrano Krzysztofa Paszyka z PSL. Sejmik świętokrzyski PSL zdecydowanie wygrało wybory do sejmiku świętokrzyskiego, zapewniając swoim kandydatom aż 17 z 30 miejsc. Oznacza to, że ludowcy mogliby rządzić samodzielnie. Władze PSL zdecydowały jednak, że koalicja z PO zostanie przedłużona na kolejną kadencję. Platforma zdobyła trzy mandaty.

W obecnej kadencji w zarządzie województwa świętokrzyskiego zasiadać będzie czterech przedstawicieli PSL oraz jeden PO, dla porównania w poprzedniej ludowcy dysponowali trzema stanowiskami, a Platforma dwoma. Marszałkiem województwa ponownie został Adam Jarubas z PSL (pełni tę funkcję od 2006 r.). Na przewodniczącego sejmiku świętokrzyskiego został wybrany podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Arkadiusz Bąk. Sejmik lubelski Władze będzie tam sprawować koalicja PO-PSL. W 33 osobowym sejmiku najwięcej mandatów objął PiS - 13. PSL zdobył ich 12, PO - 7, a SLD - 1. Marszałkiem województwa lubelskiego na kolejną kadencję został wybrany Sławomir Sosnowski z PSL. W nowym zarządzie województwa PSL przypadły trzy miejsca, a PO - dwa. Przewodniczącym sejmiku radni wybrali prawnika Przemysława Litwiniuka z PSL, który przez poprzednie dwie kadencje przewodniczył radzie powiatu Biała Podlaska.

Sejmik pomorski Wybory samorządowe do 33-osobowego sejmiku pomorskiego wygrała PO, uzyskując 17 mandatów, PiS - 9 mandatów, a PSL - 7 mandatów. Na przewodniczącym sejmiku pomorskiego został wybrany Jan Kleinszmidt z Platformy Obywatelskiej.

Marszałkiem został natomiast ponownie 53-letni Mieczysław Struk z PO. Pełni tę funkcję od 2010 r. W samorządzie województwa zasiada od początku jego powstania w 1998 r. Struka w tajnym głosowaniu poparło 24 radnych, 9 wstrzymało się od głosu. Sejmik warmińsko-mazurski Na Warmii i Mazurach PSL wygrało wybory do sejmiku wojewódzkiego zdobywając 14 mandatów. PO ma 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. W sejmiku będzie rządzić koalicja PO-PSL. Przewodniczącym sejmiku został wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski z PSL. Marszałka województwa jeszcze nie wybrano. Sejmik śląski Władzę sprawuje koalicja PO-PSL-SLD, która rządziła już w poprzedniej kadencji. Wybory do sejmiku wygrała Platforma Obywatelska, zdobywając 17 mandatów. PiS przypadło 16 mandatów, PSL obsadza 5 miejsc, Ruch Autonomii Śląska - 4, a SLD - 3. Koalicja ma 25 głosów. Nowym marszałkiem województwa został były wiceprezydent Jaworzna, dotychczasowy poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa, zaś nowym przewodniczącym sejmiku jest Grzegorz Wolnik z PO.

Sejmik podlaski Rządzi tu koalicja PSL-PO. W nowym sejmiku województwa podlaskiego 12 mandatów ma PiS, 9 - PSL, 8 - Platforma Obywatelska, 1 - SLD-Lewica Razem. Władz sejmiku jeszcze nie wybrano. Koalicja PSL-PO złożyła i przegłosowała wniosek o przerwę w sesji do 8 grudnia, argumentując to tym, że chce uzgodnić kandydatury na przewodniczącego sejmiku i skład zarządu województwa.

Sejmik małopolski

Wybory do sejmiku województwa małopolskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 17 z 39 mandatów, ale to nie wystarczyło do samodzielnego rządzenia. Władzę w regionie utrzymała dotychczasowa koalicja PO-PSL, dysponująca 22 głosami (PO ma 14 mandatów, a PSL osiem). Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi między PO i PSL, Platforma miała wskazać kandydata na marszałka województwa i dwóch członków zarządu, a PSL miał otrzymać stanowiska dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku.

Marek Sowa z PO ponownie został wybrany na marszałka województwa małopolskiego. Przewodniczącą sejmiku została rekomendowana przez PSL i popierana przez PO Urszula Nowogórska z PSL.

Sejmik podkarpacki

Rządzi tu PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego w 33-osobowym sejmiku zdobyła 19 mandatów. PSL ma 9 radnych, a PO - 5.

Marszałkiem województwa podkarpackiego został Władysław Ortyl z PiS.

Przewodniczącym sejmiku jest Bogdan Romaniuk, który mandat zdobył z listy PiS, ale jest członkiem Prawicy Rzeczypospolitej.

Zgodnie z podpisanym przed wyborami porozumieniem między PiS, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina pozostałe stanowiska w zarządzie zostały podzielone między poszczególne ugrupowania.

Sejmik opolski

Koalicję w sejmiku stworzyły PO, PSL i Mniejszość Niemiecka, tak jak w poprzedniej kadencji. PO ma 9 mandatów, 8 - PSL, 7 - Mniejszość Niemiecka, 5 - PiS i jeden - SLD.

Dotychczasowy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła z PO będzie pełnił tę funkcję w kolejnej kadencji. Na przewodniczącego został wybrany Norbert Krajczy z PSL.

Sejmik mazowiecki

Mimo że wybory do sejmiku Mazowsza wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, większość dającą władzę w sejmiku mają PO i PSL - razem dysponują bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat ma SLD.

Na marszałka województwa ponownie został wybrany Adam Struzik z PSL. Samorządowiec Stronnictwa jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa - po raz pierwszy objął tę funkcję w 2001 roku, a następnie po kolejnych wyborach samorządowych: w 2002, 2006 i 2010 r.

Przewodniczącym sejmiku został Ludwik Rakowski z PO.

Autor: MAC/kka / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
0