Polska

Koalicja z SLD? Biernacki: beze mnie. "Inny system wartości"

Polska

To jest inny system wartości
tvn24Marek Biernacki był gościem "Jeden na Jeden" w TVN24

- To jest inny system wartości. To są całkowicie dwa odrębne światy - mówił o ewentualnej współpracy z SLD Marek Biernacki z PO. Minister sprawiedliwości w "Jeden na jeden" w TVN24 oświadczył, że jeśli powstanie rząd PO w koalicji z SLD, to on w nim uczestniczyć nie będzie.

W wywiadzie dla najnowszej "Polityki" premier Donald Tusk powiedział, że SLD "wydaje się, przy wszystkich garbach, partią umiarkowaną i obliczalną".

- Czasami ta zła twarz Sojuszu wyłazi z jakąś nadspodziewaną mocą, jak było przy uchwale upamiętniającej Grzegorza Przemyka, ale widać było, że Miller stara się z tej niezręczności jakoś wyplątać - powiedział.

"To jest inny system wartości"

Biernacki podkreślał w TVN24, że nie jest socjaldemokratą, a konserwatystą i według takich wartości stara się postępować. Minister sprawiedliwości powiedział wprost, że nie widzi się w rządzie Platformy Obywatelskiej w koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - To jest inny system wartości - podkreślił. Zaznaczył przy tym, że koalicja PO z SLD jest możliwa, ale bez niego. - SLD to są wartości socjalistyczne, to jest formacja o zabarwieniu postkomunistycznym, socjalistycznym. PO to ugrupowanie, które reprezentuje wartości odmienne - wolnorynkowe, prorozwojowe w kierunku gospodarki. To są całkowicie dwa odrębne światy - ocenił. I powtórzył, że jako konserwatysta nie wyobraża sobie uczestniczenia w takim rządzie.

"Premier szuka drogi rozwiązania"

Biernacki zauważył jednak, że czym innym jest koalicja, a czym innym wspólna praca z SLD nad określonymi projektami. - Ale te projekty muszą być zgodne z wartościami i zasadami, które reprezentujemy - zastrzegł przy tym. Szef resortu mówił, że premier rozważając koalicję z SLD "szuka drogi rozwiązania" w trakcie trwania drugiej kadencji. - Taka jest jego rola - dodał.

"To ustawa, za którą ponoszę pełną odpowiedzialność"

Minister sprawiedlwiości w TVN24 zapowiedział też, że najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu na rządzie stanie ustawa dotycząca seryjnych morderców i pedofilów, którzy 1 stycznia mają wyjść na wolność. - Zrobimy wszystko, żeby ta ustawa przeszła przez parlament - powiedział. I zastrzegł: - To ustawa, za którą ponoszę całkowitą odpowiedzialność polityczną. Biernacki podkreślił, że przygotowywaną ustawę, nad którą prace rozpoczął Jarosław Gowin, traktuje jako całkowicie swoją.

Autor: nsz/tr/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości