Koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć. Jej wynik w wyborach był "niezadowalający"

Aktualizacja:
Koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć
Koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć
tvn24
tvn24W niedzielnych wyborach do PE koalicja Europa Plus Twój Ruch znalazła się pod progiem wyborczym

Koalicja Europa Plus Twój Ruch oficjalnie przestała istnieć - poinformował w czwartek przed godziną 17 Ryszard Kalisz. Wcześniej taki obrót sprawy zapowiadał wiceszef Twojego Ruchu Marek Siwiec. - Była umowa koalicyjna, wszystko było związane z wyborami europejskimi. Skoro wybory się odbyły, to koalicja przestaje istnieć - wyjaśnił Siwiec.

W skład koalicji Europa Plus Twój Ruch, obok Twojego Ruchu Janusza Palikota, weszły m.in. Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego, stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza i Stronnictwo Demokratyczne Pawła Piskorskiego. Patronem inicjatywy politycznej został Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP.

"Wszystko wyszło do dupy"

Projektowi Palikota wyborcy pokazali jednak czerwoną kartkę. W niedzielnych wyborach do PE koalicja Europa Plus Twój Ruch znalazła się poniżej progu wyborczego. Uzyskała 3,58 proc. poparcia. Do Brukseli nie jedzie ani lider, ani jego ludzie.

- Nie zadziałały nazwiska, świetne listy i patronat Kwaśniewskiego. Wszystko wyszło do dupy. Być może ja jestem powodem - zastanawiał się dzień po wyborach w TVN24 Janusz Palikot.

W czwartkowe popołudnie koalicja Europa Plus Twój Ruch oficjalnie przestała istnieć. O sprawie poinformował w rozmowie z reporterem TVN24 Ryszard Kalisz. Pytany o powody stwierdził, że wynik koalicji był "niezadowalający". - Zdecydowaliśmy, że wraz z oficjalnym ogłoszeniem wyników wyborów do europarlamentu przez PKW koalicja Europa Plus Twój Ruch przestała istnieć - powiedział Ryszard Kalisz, który startował z list tej koalicji do PE. Także wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, wychodząc ze spotkania, poinformowała dziennikarzy, że projekt koalicji został zakończony. Ryszard Kalisz podkreślał, że koalicja EP TR została utworzona na potrzeby eurowyborów. - Jej wynik, który jest dla wszystkich niezadowalający, niewprowadzenie do PE żadnego eurodeputowanego, spowodował, że postanowiliśmy, iż każde środowisko tworzące Europę Plus Twój Ruch, każda partia i stowarzyszenie podejmuje teraz decyzję dotyczącą swojej przyszłej działalności na własną rękę i nie ma już koalicji Europa Plus Twój Ruch - oświadczył Kalisz.

"To projekt, który okazał się mało wyrazisty"
"To projekt, który okazał się mało wyrazisty"tvn24

"Wszystko było związane z wyborami"

O tym, że koalicja może przestać istnieć mówił wcześniej Marek Siwiec. - Dziś ma się spotkać koalicja i zarząd Twojego Ruchu i można dziś oczekiwać, że koalicja zakończy swą działalność, bo wybory się odbyły. Będzie pewnie okazja do wymiany poglądów, co wyszło, co nie wyszło - poinformował przed południem Siwiec, który bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła w Wielkopolsce.

Pytany, czy zakończenie działalności oznacza, iż inicjatywa zostanie rozwiązana, odparł, że koalicja została powołana na wybory europejskie.

- Była umowa koalicyjna, wszystko było związane z wyborami europejskimi. Skoro wybory się odbyły, to koalicja przestaje istnieć - tłumaczył. Dopytywany, czy powodem jest wynik wyborczy, zaprzeczył.

Spotkanie liderów

Na uwagę, że politycy inicjatywy zapowiadali, iż projekt Europa Plus Twój Ruch będzie wykraczał poza wybory europejskie, odpowiedział: "przede wszystkim na razie nie ma nowych wyborów".

Kilka dni temu politycy koalicji Europa Plus Twój Ruch zapowiadali, że jeszcze w tym tygodniu spotkają się jej liderzy, by podsumować przegrane dla wybory do PE. Mówili m.in. o potrzebie przeformułowania projektu, utworzeniu partii, a niektórzy już wtedy nie wykluczali rozpadu projektu.

Powyborcza bajeczka Anny Grodzkiej
Powyborcza bajeczka Anny Grodzkiejtvn24

Autor: jl//rzw/kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości