Polska

Kluzik-Rostkowska zaczyna od 6-latków. Prezes ZNP doradza promocję, Elbanowski krytykuje

Polska

[object Object]
Joanna Kluzik-Rostkowska będzie szefową Ministerstwa Edukacji Narodowejtvn24
wideo 2/5

Związek Nauczycielstwa Polskiego ocenił, że Joanna Kluzik-Rostowska, która ma zostać nowym ministrem edukacji powinna lepiej promować reformę polegającą na obniżeniu wieku szkolnego do 6 lat. Natomiast zapowiedź kontynuacji tych działań skrytykowało Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców.

- Nie ulega wątpliwości, że Joanna Kluzik-Rostkowska jest osobą spoza branży, co może być wartością dodaną, bo nie jest ona skażona naleciałościami związanymi np. z pracą nauczyciela. Choć z drugiej strony to może być dla niej obciążeniem, ponieważ może powodować, że nowa pani minister za każdym razem będzie musiała podejmować decyzje na podstawie tego, co podpowiada jej urzędnik - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Absurdy polskiej oświaty

Zaznaczył też, że Kluzik-Rostkowska jako rodzic trojga dzieci musi nieźle znać dobre i złe strony polskich szkół. - Na pewno nie raz miała okazję spotkać się z absurdami polskiego systemu oświaty i może będzie skłonna do dyskusji o tym, jak bardzo dziecko jest przeciążone obowiązkami szkolnymi - powiedział Broniarz.

Prezes ZNP zaznaczył, że oczekuje spotkania z nową minister edukacji, podczas którego jasno określi, jakie projekty MEN będzie kontynuować. - Uważam, że potrzebna jest lepsza promocja edukacji szkolnej od szóstego roku życia, ale chcielibyśmy także, co chcę wyraźnie podkreślić, żeby MEN miał pomysł na wsparcie samorządów w zakresie edukacji przedszkolnej - powiedział Broniarz.

Krytyka za słowa o sześciolatkach

W środę Kluzik-Rostkowska podkreśliła, iż "nie ma żadnych wątpliwości, że polskie dzieci są wystarczająco mądre i dojrzałe, aby zacząć szkołę w wieku lat sześciu". Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które zebrało prawie milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego uznał te słowa za niepokojące.

- Dwie poprzednie panie minister obniżały wiek szkolny wbrew oporowi społeczeństwa i oporowi rzeczywistości i nic dobrego z tego nie wyszło. Kluzik-Rostkowska zadeklarowała, że doprowadzi do szczęśliwego końca kwestię pójścia sześciolatków do szkół. Nowa minister nawet jeśli nie miała dotąd wiele do czynienia z edukacją, na pewno zdążyła się zorientować, że reformy nikt nie kocha, a rodzice zrobią wszystko, żeby mieć wolny wybór w sprawie swoich dzieci. Uszanowanie ich woli to jedyny możliwy happy end – mówił Elbanowski.

Szkoły niegotowe na przyjęcie sześciolatków?

Z nową szefową ministerstwa edukacji chce rozmawiać Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

- Nie mówimy, że sześciolatki nie nadają się w Polsce do szkół, tylko mówimy, że szkoły nie są na nie wystarczająco przygotowane. Minister powinna ponadto skoncentrować się na obowiązkowym przedszkolu dla cztero- i pięcioletnich maluchów – uważa Proksa.

Autor: msz//kdj / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości