Klub "ziobrystów" rośnie w siłę

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Poseł wstąpi do klubu Solidarna Polska

Poseł Jarosław Jagiełło, który po orzeczeniu Sądu Najwyższego zastąpił w sejmowych ławach Dariusza Barskiego zamierza w najbliższych dniach wstąpić do klubu Solidarna Polska - dowiedziała się TVN24. Tym samym klub "ziobrystów" będzie liczył 20 parlamentarzystów.

Zgodnie z orzeczeniem SN posłowie elekci wybrani z list PiS Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski będąc prokuratorami w stanie spoczynku nie mogą sprawować mandatu posła. Sąd nie uwzględnił ich odwołań od decyzji marszałka Sejmu o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.

Według sądu pełnienie funkcji posła przez prokuratora w stanie spoczynku mogłoby prowadzić do "sytuacji trudnej, jeśli nie niemożliwej do rozwikłania". Oddalając zażalenia posłów z list PiS na wygaszenie ich mandatów, SN podkreślił, że poseł to funkcja polityczna, a prokurator musi być apolityczny.

Następcy

Prokuratorów w Sejmie zastąpili Jarosław Jagiełło (za Barskiego z okręgu łódzkiego) i Andrzej Dąbrowski (za Święczkowskiego z okręgu wałbrzyskiego). Obaj nie kryli sympatii do wyrzuconych z partii "ziobrystów", jednak pytani zaraz po orzeczeniu sądu nie chcieli jednoznacznie zadeklarować do jakiego klubu wstąpią. Dąbrowski, który jest już członkiem klubu SP, stwierdził jedynie, że wyrok SA jest dla niego dużym zaskoczeniem.

W skład klubu Solidarna Polska, oprócz Jagiełły, wchodzi 18 posłów i jeden senator. Połowie: Jacek Bogucki, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Dera, Mieczysław Golba, Patryk Jaki, Mariusz Orion-Jędrysek, Beata Kempa, Bartosz Kownacki, Arkadiusz Mularczyk, Jerzy Rębek, Józef Rojek, Andrzej Romanek, Edward Siarka, Piotr Szeliga, Tadeusz Woźniak, Małgorzata Wróbel, Jan Ziobro, Jarosław Żaczek. Senator to Maciej Klima.

Źródło: tvn24