Polska

Kleiber: Potrzebni są eksperci zagraniczni, nie komisja

Polska

tvn24Prof. Michał Kleiber nie chce komisji międzynarodowej ws. Smoleńska

- Nigdy nie sugerowałem, że potrzebna jest zupełnie niezależna komisja w sprawie katastrofy smoleńskiej, a w szczególności - nie daj Boże - międzynarodowa - powiedział w programie "Tak jest" prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk. Jak zaznaczył, najlepiej byłoby natomiast, aby w pracach już istniejącej komisji brali udział niezależni eksperci międzynarodowi.

Jak wyjaśnił prof. Kleiber, dobrze byłoby, aby w komisji ws. katastrofy znalazły się osoby zupełnie niezwiązane emocjonalnie z tą sytuacją, czyli na przykład eksperci zagraniczni, którzy "nie wypowiadali dotychczas ostrych sądów" na ten temat. - To powinny być osoby, które wchodzą do takiego zespołu ekspertów z misją wyjaśniania prawdy, ale bez wypracowanej własnej opinii. Taki zespół powinien oczywiście skorzystać ze wszystkich materiałów, które do tej pory powstały - wytłumaczył prezes PAN.

I dodał: - Niektórzy dziennikarze interpretowali moje stanowisko jako chęć powołania komisji międzynarodowej. Międzynarodowej w tym sensie, że eksperci by się nam bardzo przydali. Potrzebne dodatkowe ekspertyzy Zaznaczył jednocześnie, że nigdy nie powiedział, aby komisja Jerzego Millera ws. Smoleńska działała źle, zwrócił jednak uwagę, że nie podjęła ona niektórych aspektów sprawy.

W związku z tym nie powinno dziwić, że badania ws. katastrofy przeprowadzają także inni eksperci, jak na przykład prof. Wiesław Binienda. - Jednak cały problem polega na tym, że nie ma on odpowiednika po drugiej stronie. Przeprowadził badania, z którymi się nie dyskutuje i to jest jeden z powodów dlaczego uważam, że ktoś taki powinien się pojawić (w komisji-red.) - ocenił Kleiber.

Najważniejsze "uzyskanie wiarygodności dodatkowych analiz" Zdaniem prezesa PAN, w sprawie katastrofy mamy do zrobienia dwie rzeczy. - Jedna to ewentualnie przeprowadzenie dodatkowych ekspertyz, ale druga, ważniejsza, to uzyskanie wiarygodności tych dodatkowych opinii, analiz - powiedział Kleiber. Dodał jednak, że do takiej wiarygodności "nie może pretendować nikt indywidualnie", tylko zespół złożony z ekspertów.

Jednocześnie zaznaczył, że jest przekonany, iż 'ekspertyzy powinny być wbudowane w polski system prawny". - To znaczy, że albo prokuratura powinna się nimi zainteresować, albo powinna być reaktywowana komisja rządowa - uściślił.

Autor: dp/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: