TVN24 | Polska

"Nie potraficie odzyskać pieniędzy, które być może są nawet zasądzone"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
TVN24
Mucha: stworzyliście atrapę państwa
wideo 2/8
Mucha: stworzyliście atrapę państwa

Wpływy do budżetu zdecydowanie się zwiększyły - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski, mówiąc o tym, jak państwo radzi sobie z przestępstwami podatkowymi. - Tak naprawdę stworzyliście atrapę państwa, a tylko swoją nadmuchaną mową staracie się osiągać wyniki - odpowiadała mu Joanna Mucha, posłanka koła Polska 2050.

W sobotę w TVN24 został wyemitowany reportaż Ewy Galicy i Jakuba Stachowiaka "Kłamstwo vatowskie". Dziennikarze sprawdzili, jak w rzeczywistości wygląda walka z przestępczością podatkową i czy rzeczywiście z odzyskanych pieniędzy władza - zgodnie z zapowiedziami - finansuje flagowe programy społeczne.

CAŁY REPORTAŻ ZOBACZYSZ W TVN24 GO

Ozdoba: wpływy do budżetu zdecydowanie się zwiększyły

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O tym, jak polskie państwo za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy radzi sobie ze ściągalnością podatku VAT dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 Joanna Mucha, reprezentująca koło poselskie Polska 2050 oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

Ozdoba przekonywał, że od czasu, kiedy rządzi Zjednoczona Prawica, "wpływy do budżetu zdecydowanie się zwiększyły". - Od 2017 roku widzimy drastyczny wzrost - mówił. Przekonywał, że dzieje się tak dlatego, że "szara strefa została zmniejszona" oraz że wprowadzono "efekt mrożący". Wskazywał, że jest nim dodanie w Kodeksie karnym zapisu, który wprowadza karę nawet 25 lat więzienia za przestępstwa fałszowania faktur.

Chodzi o artykuł 277a Kodeksu Karnego, który - jak mówił Ozdoba - "został dodany dzięki Ministerstwu Sprawiedliwości". Przepis ten dodano w kodeksie w 2017 roku.

Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 270a fałszowanie faktury i używanie jej za autentyczną § 1 albo art. 271a podawanie nieprawdy w fakturze § 1 wobec faktury lub faktur, zawierających kwotę należności ogółem, której wartość lub łączna wartość jest większa niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

"Wcześniej przestępcy podatkowi okradali Polaków bez żadnych konsekwencji"

Jacek Ozdoba przekonywał, że sytuacja poprawiła się także dzięki "nowym wytycznym, które spowodowały, że prokuratura przestawiła Kodeks karny skarbowy na Kodeks karny".

- Wcześniej przestępcy podatkowi okradali Polaków bez żadnych konsekwencji. Dzisiaj mamy widmo 25 lat pozbawienia wolności - mówił dalej Ozdoba.

Czytaj więcej: Premier o "opozycyjnym kłamstwie vatowskim"

Następnie wiceminister przytaczał kwoty, które w ostatnich latach wpływały do budżetu państwa, ale nie odpowiedział na zadawane wielokrotnie przez prowadzącą rozmowę Monikę Olejnik pytanie, ile pieniędzy z wyłudzeń VAT udało się odzyskać.

Ozdoba: wpływy do budżetu zdecydowanie się zwiększyłyTVN24

"Zajęliście się przedsiębiorcami w taki sposób, że bardzo wielu z nich upadło"

Do słów Ozdoby odniosła się Joanna Mucha. - Rzeczywiście, wywołaliście efekt mrożący. Zamroziliście zupełnie inwestycje prywatne w Polsce, to jest ten efekt mrożący. Zajęliście się przedsiębiorcami w taki sposób, że bardzo wielu z nich upadło - mówiła.

Mucha: wywołaliście efekt mrożący. Taki, że zamroziliście zupełnie inwestycje prywatne w PolsceTVN24

"Jesteście państwo cały czas nieskuteczni"

Mówiąc o walce z mafiami VAT-owskimi, stwierdziła, że "jedyna mafia, która została ujawniona, to jest mafia w samym PiS-ie".

- Jesteście państwo cały czas nieskuteczni. Luka VAT-owska utrzymuje się cały czas na poziomie mniej więcej 10 procent i też nie potraficie z tym nic zrobić. Nie potraficie odzyskać pieniędzy, które być może są nawet zasądzone. Ale tego też nie wiemy, bo to jest utajnione - mówiła do Ozdoby posłanka.

- Tak naprawdę stworzyliście atrapę państwa, a tylko swoją nadmuchaną mową staracie się osiągać wyniki - oceniła posłanka.

Mucha: stworzyliście atrapę państwa

Autor:mjz/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości