Polska

Te same nazwiska, inne imiona. Pomylono posłanki w Sejmie

Polska

24 października PKW wręczyła nowo wybranym posłom zaświadczenia o wyborze
24 października PKW wręczyła nowo wybranym posłom zaświadczenia o wyborzetvn24
wideo 2/21

Aleksandra Gajewska - jako jedyna posłanka w tej kadencji Sejmu - w środę ma złożyć ślubowanie poselskie. 24 października w trakcie uroczystości w Sejmie zaświadczenie o jej wyborze wręczono innej wybranej posłance o tym samym nazwisku. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska odebrała zaświadczenie Aleksandry Gajewskiej. Nie zauważyła, że na dokumencie widnieje nie jej imię i pozowała z nim do zdjęcia.

24 października posłowie nowej kadencji odebrali w Sali Kolumnowej Sejmu zaświadczenia o wyborze. Wręczył je przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

Na uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze obecni byli między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezydencki minister Adam Kwiatkowski, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Pomylone zaświadczenia

Podczas wręczenia zaświadczeń posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska odebrała zaświadczenia Aleksandry Gajewskiej, posłanki tej samej partii. Kinga Gajewska nie zauważyła, że na zaświadczeniu widnieje nie jej imię.

Aleksandra Gajewska bez ślubowania

We wtorek z kolei posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska nie pojawiła się na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu IX kadencji i nie złożyła poselskiego ślubowania.

W rozmowie z tvn24.pl tłumaczyła, że o swojej nieobecności poinformowała kancelarię marszałka. - To było wcześniej zgłaszane - mówi i dodaje, że jej ślubowanie odbędzie się w środę.

Kim jest Aleksandra Gajewska?

Aleksandra Gajewska ma 30 lat. Ukończyła stosunki międzynarodowe i dyplomację publiczną w Collegium Civitas w Warszawie.

Od strony aktywności politycznej dała się poznać jako działaczka w Stowarzyszeniu "Młodzi Demokraci" (objęła funkcję przewodniczącej w Warszawie) i Platformy Obywatelskiej. W 2010 została po raz pierwszy wybrana do Rady Warszawy (z reelekcją w 2014 roku i w 2018). W roku 2019 została wiceprzewodniczącą Rady Warszawy.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała mandat posłanki na Sejm IX kadencji z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim, otrzymując 10 228 głosów. Startowała z ostatniego miejsca na liście komitetu.

Kim jest Kinga Gajewska?

Kinga Gajewska ma 29 lat. Jest absolwentką studiów licencjackich i magisterskich politologii Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentką studiów doktoranckich na tym samym wydziale. W 2018 uzyskała także tytuł magistra prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2008 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. Objęła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" w Warszawie, a następnie w województwie mazowieckim.

Kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskała mandatu (otrzymała 6221 głosów). W wyborach samorządowych w tym samym roku z listy Platformy Obywatelskiej uzyskała mandat radnej sejmiku mazowieckiego (otrzymała 10 004 głosy).

W wyborach parlamentarnych w roku 2015 z ramienia PO kandydowała do Sejmu w okręgu podwarszawskim. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 4820 głosów. W Sejmie została członkinią Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, pracowała też w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Otrzymała 35 912 głosów.

Autor: kb// / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości