Polska

Kijowski: świat domaga się od Polski przestrzegania prawa

Polska

Kijowski: świat domaga się od Polski przestrzegania prawa
TVN 24W czwartek pod siedzibą TK odbędzie się kolejna manifestacja KOD

- To jest wstrząsające, że my sami, nasz rząd, nasze urzędy, łamią polskie prawo do tego stopnia, że cały świat zwraca na nas oczy - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" lider KOD, Mateusz Kijowski.

W czwartek pod siedzibą TK odbędzie się kolejna manifestacja KOD. - Bronimy niezawisłości Trybunału - stwierdził Kijowski. - Trzeba przypomnieć to, co jest niezwykle istotne w tym przypadku - cały świat domaga się od Polski, żeby zaczęła przestrzegać polskiego prawa. To jest wstrząsające, że my sami, nasz rząd, nasze urzędy łamią polskie prawo do tego stopnia, że cały świat zwraca na nas oczy - dodał.

KOD nie stworzy list wyborczych

Jak powiedział, na demonstracje nie byli zapraszani politycy, którzy teraz mniej angażują się w działalność organizacji. - W tej chwili są wakacje, więc politycy są trochę mniej obecni, my z kolei zrobimy teraz to, czego nie zrobiliśmy przez wiele miesięcy - powiedział Kijowski. - Musimy naszą organizację stworzyć, szykujemy się do wyborów wewnętrznych - stwierdził.

Zapewnił też, że na KOD na pewno nie stworzy list wyborczych w najbliższych wyborach parlamentarnych. - KOD może popierać stworzenie szerokiego porozumienia prodemokratycznego - dodał. - Chcielibyśmy, żeby ludzie z KOD wchodzili do partii politycznych, żeby startowali w wyborach, ale jako członkowie partii - podkreślił wyjaśniając, że KOD jest od znajdywania tego co łączy, a nie co dzieli.

- Mamy bardzo szerokie spektrum poglądów politycznych wewnątrz - zaznaczył Kijowski mówiąc o ludziach należących do KOD. - Są wyborcy wszystkich partii - dodał.

Dziś kolejny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny po niejawnym posiedzeniu ogłosi w czwartek o godz. 11 wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK - zaskarżonej przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego. Według PiS ustawa jest w pełni konstytucyjna.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Zdaniem PiS, które było autorem jej projektu bazowego, ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 lipca. 1 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw, co oznaczało, że ma wejść w życie 16 sierpnia.

Autor: mart/ja / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości