"Kiedy dotknęłam go za rękę, nie byłam przygotowana, że będzie taka zimna"

Cała rozmowa z Krystyną Łuczak-Surówką
Cała rozmowa z Krystyną Łuczak-Surówką
tvn24
tvn24Krystyna Łuczak-Surówka w "Faktach po Faktach"

Liczę się z przeżyciami każdego, dlatego życzyłabym sobie, żeby też liczono się z moimi uczuciami - mówiła w "Faktach po Faktach" Krystyna Łuczak-Surówka, wdowa po oficerze Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Krystyna Łuczak-Surówka mówiła w TVN24 o zaplanowanych ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej. Decyzję w tej sprawie podjęła Prokuratura Krajowa.

Łuczak-Surówka powiedziała, że sprzeciw rodzin wobec ekshumacji nic nie zmieni, ponieważ decyzja została już podjęta.

Zaznaczyła, że jest przeciwna ekshumacjom, ponieważ nie są one potrzebne, a także "niegodne". Jak mówiła, nie ma sprzecznych faktów w dokumentacji dotyczącej ciał ofiar katastrofy.

Wdowa po oficerze BOR opowiadała, że po katastrofie smoleńskiej była w Moskwie, gdzie identyfikowała ciało męża.

- Liczę się z przeżyciami każdego, dlatego życzyłabym sobie, żeby też liczono się z moimi. Męża na pewno widziałam, proszę mi wierzyć, po prawie dwóch dekadach wspólnego życia nie byłam w stanie się pomylić. Zresztą nie mylimy się, kiedy kogoś kochaliśmy - oceniła.

Jak mówiła, po zidentyfikowaniu zwłok męża zapytała, czy może go dotknąć. - Ten moment, kiedy dotknęłam go za rękę, to mimo wszystko nie byłam przygotowana, że ona będzie taka zimna - powiedziała Łuczak-Surówka.

- To był taki moment nieodwracalny. Nie pomyliłby się pan, gdyby to był ktoś bliski dla pana. Zresztą on był cały - dodała.

Łuczak-Surówka: kiedy dotknęłam go za rękę...
Łuczak-Surówka: kiedy dotknęłam go za rękę...tvn24

Nie podano terminu

Wdowa po oficerze BOR mówiła też, że Prokuratura Krajowa nie podała jej daty ekshumacji męża. Jak opowiadała, w czerwcu do siedziby prokuratury na spotkanie zaproszono rodziny osób, które zginęły w Smoleńsku, gdzie poinformowano o tym, że ciała ofiar zostaną wykopane i ponownie zbadane.

Pytana, kto zajmie się kwestią ponownego pochówku szczątków jej męża, Łuczak-Surówka odpowiedziała: - Ja. A kto ma się tym zająć?

Zaznaczyła, że była przekonana, że z odpowiednim wyprzedzeniem pozna termin ekshumacji i będzie mogła ustalić termin ponownego pogrzebu. - Chciałabym, żeby to była prosta uroczystość, bo ja już męża pochowałam - dodała.

Łuczak-Surówka mówiła, że liczyła na to, że do ekshumacji jednak nie dojdzie. - Po prostu myślałam – jakby to ładnie powiedzieć – że politycy opamiętają się - powiedziała.

Podkreśliła, że PK decyzję podjęła bez konsultacji z rodzinami ofiar.

- Nigdy nas o nic nie pytano, umieszczano nazwisko mojego męża na pomnikach, tablicach o nic mnie nie pytano, jakoś to przeżywałam - mówiła. Łuczak-Surówka opowiadała, że mąż oprócz ochraniania prezydenta udzielał się często charytatywnie i stawał w obronie innych. - Teraz ja nie mogę Jacka w żaden sposób obronić, mam takie poczucie bezsilności. Wiem, że prawnie nie mogę zrobić nic, to jest mój krzyk - dodała.

- Wymagam tylko odrobiny szacunku dla siebie. Jedyne, o co teraz walczę, to godność, a te ekshumacje są niegodne w stosunku do mojego męża - zaznaczyła Łuczak-Surówka.

Powiedziała też, że jest przeciwna stawianiu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

- Nie życzę sobie go w tym miejscu. Nawet, jeżeli do tego dojdzie, to poruszę niebo i ziemię, żeby nazwiska mojego męża tam nie było, bo wiem, że on by tego nie chciał - podkreśliła.

Ekshumują 83 ciała

Decyzję o ekshumacji wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy smoleńskiej podjął zespół śledczych z Prokuratury Krajowej, która przejęła smoleńskie śledztwo od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

"Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej naprawią poważne błędy i zaniechania, które popełniono sześć lat temu" - przekonują śledczy.

W odpowiedzi na tę decyzję ponad 200 krewnych z 17 rodzin podpisało wspólny list otwarty z apelem o powstrzymanie ekshumacji.

Według nieoficjalnych informacji, pierwsza ekshumacja będzie miała miejsce w nocy z 14 na 15 listopada na Wawelu, kiedy to mają zostać wydobyte szczątki Lecha i Marii Kaczyńskich.

W sumie ma dojść do 83 ekshumacji. Dziewięć ekshumacji odbyło się już wcześniej, cztery ciała zostały poddane kremacji.

Obejrzyj cały odcinek (rozmowa z Krystyną Łuczak-Surówką w drugiej części programu):

"Kiedy dotknęłam go za rękę, nie byłam przygotowana, że będzie taka zimna"
"Kiedy dotknęłam go za rękę, nie byłam przygotowana, że będzie taka zimna"tvn24

Autor: mw//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości