TVN24 | Polska

KGP ostrzega przed fałszywymi wiadomościami. "Oszuści podają się za policję"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych
W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowychTVN24
wideo 2/4
TVN24W ciągu kilkunastu dni policja odnotowała 26 oszust internetowych

Komenda Główna Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi do obywateli drogą elektroniczną. Przykłady fałszywych wiadomości KGP udostępniła na swojej stronie internetowej. Nadawcy informują w nich o rzekomym wezwaniu na policję lub do sądu.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi do obywateli drogą elektroniczną. Oszuści podają się za policję. "Nawiązanie z nimi korespondencji może doprowadzić do wyłudzeń lub zablokowania komputera" - ostrzega KGP.

Przykłady fałszywych wiadomości Komenda Główna Policji udostępniła na swojej stronie internetowej. Nadawcy informują w nich o rzekomym wezwaniu na policję lub do sądu. Oszuści piszą odbiorcom, że toczą się wobec nich postępowania w sprawie przestępstwa pornografii dziecięcej i zwracają się o przesłanie im maila z wyjaśnieniami.

KGP ostrzega przed oszustami

"Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera" - ostrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP.

Policjanci apelują, aby ofiary oszustów skontaktowały się natychmiast ze swoim bankiem. "Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem" - podkreślają.

Mundurowi zalecają też kontakt z najbliższą jednostką policji. "W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji" - wyjaśnia KGP.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości