Kerry odznaczył naszego żołnierza. Dowódca GROM: to wyróżnienie Wojska Polskiego jako całości

TVN24

tvn24John Kerry odznaczył polskiego żołnierza

Żołnierz GROM-u odznaczony przez amerykańskiego sekretarza stanu. John Kerry na koniec swej wizyty w Polsce wręczył podpułkownikowi Wojciechowi Baganowi, dowódcy Zespołu Zadaniowego z Jednostki Wojskowej GROM, niezwykle prestiżowe odznaczenie nadawane przez prezydenta USA. - Jest to jedno z najwyższych odznaczeń, jakie żołnierz z innego kraju może dostać od Stanów Zjednoczonych – powiedział w rozmowie z reporterem magazynu „Polska i Świat” płk Piotr Gąstał, dowódca GROM.

Sekretarz stanu USA John Kerry odznaczył polskiego oficera wojsk specjalnych amerykańskim medalem za wybitne osiągnięcia w służbie w trakcie misji w Afganistanie. Ppłk Wojciech Bagan z Jednostki Wojskowej GROM otrzymał Meritorious Service Medal - Medal za Chwalebną Służbę - za zasługi, jakie wniósł dowodząc polskim zespołem zadaniowym wojsk specjalnych w ramach operacji Enduring Freedom i ISAF od marca do sierpnia 2011 r.

Amerykanie uznali, że dowodzony przez Bagana pododdział żołnierzy GROM znacząco przyczynił się do sukcesu sojuszniczej operacji w Afganistanie, docenili też zaangażowanie polskiego oficera w koordynację działań specjalnych podczas służby w jednym z regionalnych dowództw, uznali, że przyczynił się do powodzenia całej misji ISAF.

Dla całego wojska

W rozmowie z TVN24 dowódca GROM tak ocenił odznaczenie swojego żołnierza. - Jest to jedno z najwyższych odznaczeń, jakie żołnierz z innego kraju może dostać od Stanów Zjednoczonych. Ppłk Wojciech Bagan dostał to odznaczenie za wybitne czyny, jakich dokonał na polu walki, w trakcie wykonywania swojej misji w Afganistanie. Ale również za dowodzenie zespołem zadaniowym wystawionym z jednostki GROM. Zespół wykonał wiele operacji bojowych, mających na celu uwolnienie zakładników z rąk talibów, przechwycenie ważnych osobistości w ruchu oporu talibów, jak też zneutralizowanie i zniszczenie wielu składów z materiałami wybuchowymi i bronią - powiedział płk Piotr Gąstał, dowódca GROM.

- Jest to również wyróżnienie dla sił specjalnych i Wojska Polskiego jako całości. GROM nigdy nie działa sam, w próżni. GROM działa w oparciu o informacje, jakie są mu dostarczane przez oficerów służby wywiadu wojskowego, kontrwywiadu wojskowego, przez oficerów rozpoznania wojska polskiego - dodał.

Autor: mn//tka / Źródło: tvn24