"Na zachód od Wisły PiS nie jest w stanie wygrywać wyborów w miastach"

TVN24

Kazimierz Michał Ujazdowski był gościem "Jeden na jeden"tvn24
wideo 2/21

- Zazwyczaj takie rzeczy kończą się porażką tego, kto to wymyślił - w ten sposób europoseł niezależny Kazimierz Michał Ujazdowski skomentował w "Jeden na jeden" projekt ustawy o metropolii warszawskiej. Stwierdził, że system proponowany przez PiS jest "dysfunkcjonalny".

- Metropolie trzeba budować na czystych zasadach, idąc od dołu, a nie przy pomocy manipulacji prawem wyborczym - stwierdził Ujazdowski.

Stwierdził, że jego zdaniem projekt ustawy jest "napisany bardzo niechlujnie, nawet z błędami językowymi w uzasadnieniu".

Powiedział, że "jeśli rząd chce modernizować Polskę, to powinien zaufać samorządowi i dać perspektywę partnerstwa, natomiast śle cały czas sygnały chaosu".

Jego zdaniem manipulowanie okręgami wyborczymi nie "daje gwarancji zwycięstwa Prawu i Sprawiedliwości czy Jackowi Sasinowi, jeśli będzie kandydował".

- Zazwyczaj takie rzeczy kończą się porażką tego, kto to wymyślił - ocenił.

I oświadczył: - Uważam, że przy tej linii politycznej, która została obrana w skali całego kraju, na zachód od Wisły PiS nie jest w stanie wygrywać wyborów w miastach.

Metropolia warszawska

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "JEDEN NA JEDEN"

Autor: pk//plw / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: