Kazimierz Kutz: PiS zmierza do samobójstwa

Polska

Fot. PAP/Tomasz Gzell; video: TVN24Kutz cieszy się z obecności Blidy w komisji

- To dobrze, że Beata Kempa będzie w komisji śledczej ds. Blidy - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" TVN24 Kazimierz Kutz (PO). Jego zdaniem, była wiceminister sprawiedliwości będzie kompromitować PiS, które "w sposób obłąkańczy zmierza do samobójstwa". Paweł Poncyliusz z PiS odpowiadał: - PO chce spektaklu, a nie prawdy.

Kazimierz Kutz uważa, że Prawo i Sprawiedliwość przeciągało obrady sejmowe nad powołaniem komisji ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy, choć jego członkowie wiedzieli, że ta komisja będzie zatwierdzona. – Nie można w sposób cyniczny, dla interesów partyjnych bawić się czyjąś śmiercią - mówił poseł.

Kutz: PiS przed komisją - jak bałwan na słońcu

Ta komisja będzie rozcinała tę sprawę jak chirurg który szuka raka, w dodatku publicznie ku

Powołanie komisji śledczej jest konieczne - tłumaczył Kutz - bo "ta straszna tragedia stała się z przyczyn politycznych". - Tu chodzi o prawdę - dodał poseł PO.

"PiS chciał wykończyć lewicę" Kazimierz Kutz przypomniał, że w ostatnim okresie życia Barbara Blida była w złym stanie, po długim leczeniu raka - z tego powodu zeszła ze sceny politycznej. - Ona nie miała bezpośredniego związku z mafią węglową. Nie można jej było traktować jak gangstera - argumentował Kutz. Poseł zaznaczył, że po śmierci Blidy Barbara Kmiecik zaprzeczyła swoim wcześniejszym zeznaniom obciążającym Blidę. - Teraz ona nie żyje i nie może się bronić - dodał.

W opinii Kutza, PiS chciał "wykończyć" Blidę, po to, by zniszczyć lewicę. Tak jak potem - Samoobronę (afera gruntowa), a następnie PO (taśmy Sawickiej) - dowodził poseł PO. - PiS uważa społeczeństwo za kompletnych idiotów - podsumował Kutz.

PO chce spektaklu, nie prawdy

Sugeruje się że ABW to była czarna sotnia, która przyszła nad ranem i wykonała wyrok na Barbarze Blidzie, a dobrze wiemy, że tak nie jest. Wszyscy koncentrują się na śmierci, a mało kto bierze pod uwagę, że to nie ABW strzelało, tylko Barbara Blida. pp

Poncyljusz zapewnił, że PiS nie boi się komisji, bo nie ma nic do ukrycia. - Nie spodziewam się, żeby z tego teatru wyszły fakty, które by pogrążyły PiS. Ale nie zgadzamy się na to, by PiS stawiać pod ścianą i rozstrzeliwać - mówił poseł. Sejm powołał komisję śledczą do zbadania okoliczności śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komisji zasiadać będzie siedmiu posłów. PO wprowadzi do komisji 3 posłów, 2 PiS i po jednym PSL i LiD. Platformę reprezentować mają w komisji Danuta Pietraszewska, Tomasz Tomczykiewicz i Wojciech Wilk; PiS - Beata Kempa i Wojciech Szarama; LiD - Ryszard Kalisz, a PSL - Tadeusz Sławecki. Kandydatem na jej szefa jest poseł LiD Ryszard Kalisz.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Fot. PAP/Tomasz Gzell; video: TVN24