Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent złożył wieniec przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich

Autor:
momo/dap
Źródło:
PAP
Prezydent złożył wieniec na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich
Prezydent złożył wieniec na sarkofagu Lecha i Marii KaczyńskichTVN24
wideo 2/11
TVN24Prezydent złożył wieniec na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich

W niedzielę przypada 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda złożył rano w krypcie wawelskiej wieniec przy sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkami złożyła kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński bierze udział w uroczystościach w stolicy - o godzinie 21 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda, zanim złożył wieniec na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Srebrnymi Dzwonami, uczestniczył we mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Liturgii w krypcie św. Leonarda przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Celebracja miała charakter prywatny. Prezydentowi towarzyszyli m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecna była także Marta Kaczyńska z rodziną.

- Stają dziś przed oczyma obrazy, które widzimy w mediach - zniszczonej Ukrainy. Przypominają się obrazy zbrodni katyńskiej, której ofiary, tamtego 10 kwietnia, oni leci upamiętnić. Pamięć jest naszym zobowiązaniem - mówił Duda na spotkaniu z mediami.

Następnie Andrzej Duda uda się na cmentarze Rakowicki i Salwatorski oraz na cmentarz Bielany, gdzie pomodli się za dusze spoczywających tam ofiar katastrofy smoleńskiej. Później prezydent wyleci do Warszawy, by uczestniczyć w dalszych obchodach 12. rocznicy katastrofy.

O godzinie 9.30 wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. 

Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie
Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w WarszawieTVN24

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godz. 7.30 w Sejmie, gdzie marszałek izby Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkami: Małgorzatą Gosiewską, Małgorzatą Kidawą-Błońską, Ryszardem Terleckim, Piotrem Zgorzelskim i Włodzimierzem Czarzastym oddała hołd ofiarom katastrofy, składając kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów, którzy zginęli w Smoleńsku.

Marszałek i członkowie Prezydium Sejmu oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiejTVN24

Wieńce w kompleksie MON

Przed tablicami pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej, które znajdują się w kompleksie Ministerstwa Obrony Narodowej przy ul. Klonowej w Warszawie, wieńce złożył szef MON Mariusz Błaszczak - poinformowano w niedzielę na Twitterze resortu.

Zaznaczono, że "szefowi MON towarzyszyli przedstawiciele kierownictwa resortu i dowódcy Wojska Polskiego".

Przed godziną 8 rano kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie złożył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz złożył hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
Władysław Kosiniak-Kamysz złożył hołd ofiarom katastrofy smoleńskiejTVN24

Uroczyste obchody rocznicowe

O godz. 11.45 Andrzej Duda w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej odwiedzi kryptę ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, a o godz. 12.15 na placu Piłsudskiego złoży kwiaty pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie pojedzie na cmentarze Bródnowski i Powązkowski, gdzie również odda hołd ofiarom.

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywać się będą pokazy filmowe, a także koncerty.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończą się o godz. 19 mszą świętą w archikatedrze warszawskiej w intencji ofiar katastrofy.

Na godz. 21 zaplanowane jest wystąpienie prezesa PiS przed Pałacem Prezydenckim.

12. rocznica katastrofy smoleńskiej

W niedzielę mija 12. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Pytany ostatnio przez "Gazetę Polską", czy można się spodziewać deklaracji w sprawie śmierci polskiej delegacji w Smoleńsku, Jarosław Kaczyński powiedział: - Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie – tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić jakie.

Delegacje polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego biorą udział zarówno w lokalnych, jak i w warszawskich oraz krakowskich uroczystościach.

Autor:momo/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta

Pozostałe wiadomości