TVN24 | Polska

Biolog o "momencie kluczowym, gdy nastąpiła kumulacja" w sprawie Odry

TVN24 | Polska

Autor:
akw/
tam
Źródło:
TVN24
Prof. Kubiak: Odra jest uśmiercana powoli już od wielu lat
Prof. Kubiak: Odra jest uśmiercana powoli już od wielu latTVN24
wideo 2/35
TVN24Prof. Kubiak: Odra jest uśmiercana powoli już od wielu lat

Odra jest uśmiercana powoli już od wielu lat - zwracał w TVN24 uwagę biolog, profesor Jacek Kubiak z Uniwersytetu we francuskim Rennes. - W związku z tym urzędnicy byli przyzwyczajeni, że trochę tych rybek pada i po prostu czekali, aż to wszystko minie. Ale niestety okazało się, że pod koniec lipca nastąpiło coś, co zabiło Odrę - przyznał.

Czytaj też: Minister klimatu: wyniki badań ekspertów wskazały obecność złotych alg w Odrze

"Pod koniec lipca nastąpiło coś, co zabiło Odrę"

- Mówiono nam, że już w marcu na Kanale Gliwickim znaleziono śnięte ryby, następnie 14 kwietnia, później 18 lipca, a potem od 26-27 lipca wiemy, że była kumulacja, wielka katastrofa, którą teraz obserwujemy. W związku z tym urzędnicy byli przyzwyczajeni, że trochę tych rybek pada i po prostu czekali, aż to wszystko minie. Ale okazało się, że niestety pod koniec lipca nastąpiło coś, co zabiło Odrę - przyznał.

W rozmowie zauważono, że pod koniec lipca nie pobrano próbek z rzeki i w związku z tym zapytano, jakie to może mieć znaczenie dla wyjaśnienia tej sprawy. - Od kiedy śledzę, jak to wszystko przebiega, to jestem przekonany, że to właśnie Lipki i okolice 26,27 lipca to jest to miejsce i ten moment kluczowy, gdy nastąpiła kumulacja - odpowiedział naukowiec.

>> Wójt gminy Lipki: można powiedzieć, że życie w Odrze obumarło

- Pragnę zaznaczyć, że byliśmy w sytuacji bardzo uprzywilejowanej, bo kilka dni wcześniej były bardzo gwałtowne burze w Czechach, w związku z tym poziom Odry nie był wyjątkowo niski. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie te burze - tłumaczył.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości