Polska

Karski dostał order z rąk szefa WSI

Polska

Aktualizacja:
TVN24Poseł Karski - rzecznik dyscypliny Prawa i Sprawiedliwości

Karol Karski, poseł PiS i rzecznik dyscyplinarny tej partii, w 2001 roku otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złoty Krzyż Zasługi - ustaliło RMF FM. Odznaczenie, podczas uroczystej gali, wręczał mu gen. Marek Dukaczewski, późniejszy szef WSI.

Prezydent za pośrednictwem Dukaczewskiego, wówczas szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wręczył krzyż Karskiemu "za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej". Konkretnie za działalność w peerelowskim Zrzeszeniu Studentów Polskich.

Karski działał w ZSP w latach 80., w 1988 z rekomendacji ZSP wszedł do Rady Narodowej dzielnicy Żoliborz. Gdy odbierał odznaczenie od Dukaczewskiego, miał już za sobą działalność w Porozumieniu Centrum braci Kaczyńskich, z którego w 2000 roku odszedł do Ruchu Społecznego AWS. - Sądzę, że był to taki gest, że skoro zostało odznaczenie przyznane, to je przyjął, aczkolwiek nie ukrywam, że pewnie nie jest dziś pan Karol Karski szczęśliwy z tego rocznego, czy półtorarocznego epizodu w Zrzeszeniu Studentów Polskich - tłumaczył w RMF FM swojego partyjnego kolegę Przemysław Gosiewski, szef klubu parlamentarnego PiS.

ZSP tak, Ordynacka nie

ZSP powstało w 1950 roku. W 1973 r. zostało przekształcone w Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, który z kolei w stanie wojennym został rozwiązany. ZSP, z wieloma członkami z SZSP, powróciło jednak szybko, bo w roku 1982. W latach 90-tych grupa jego członków założyła Stowarzyszenie Ordynacka.

Sam Karski swojemu członkostwu w ZSP nie zaprzecza. Nie zgadza się jednak z posądzeniami, że uczestniczył w Stowarzyszeniu Ordynacka, o co podejrzewał go członek tej organizacji Włodzimierz Czarzasty.

Poseł PiS przyznał jedynie, że był "na jednym ze spotkań, które - jak później się okazało - było jednym z cyklu spotkań założycielskich Stowarzyszenia Ordynacka".

Źródło: RMF FM, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości