Kardynał Macharski przeszedł operację

Kard. Macharski wciąż w poważnym stanie. "Rokowania zostawimy lekarzom"
tvn24Kard. Macharski miał w niedzielę wypadek

Kardynał Franciszek Macharski przeszedł w czwartek udany zabieg w szpitalu w Krakowie - poinformowała Archidiecezja Krakowska. Stan hierarchy nadal jest ciężki, ale stabilny.

Zabieg stabilizacji potyliczno-szyjnej kręgosłupa przeprowadzili lekarze z Katedry Ortopedii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem. Macharski nadal przebywa w Klinice Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zabieg trwał kilka godzin. "Stan kardynała jest ciężki, ale stabilny" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Oprócz tego, na stronie diecezji pojawiły się także podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego za ich ofiarną pracę.

Poważny wypadek

W niedzielę Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało, że Macharski przebywa w szpitalu, a jego stan jest poważny. Według komunikatu, kard. Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych i poprosił wiernych o modlitwę wsparcia. O modlitwę w intencji kard. Macharskiego zaapelował także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek metropolita krakowski kard. Dziwisz tłumaczył, że Macharski przewrócił się i bardzo poważnie potłukł. Hierarcha trafił do szpitala nieprzytomny i jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej.

To już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. - kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim Szpitalu im. G. Narutowicza.

Następca Wojtyły w Krakowie

89-letni kard. Franciszek Macharski w latach 1979-2005 był metropolitą krakowskim. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła.

Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości