Polska

Kardynał Dziwisz w obronie papieża

Polska

PAPTysiące pielgrzymów przybyło na Jasną Górę

Około pięciu tysięcy kapłanów z całej Polski uczestniczyło w uroczystościach pierwszej od 40 lat pielgrzymki polskiego duchowieństwa na Jasną Górę. Modlili się m.in. za Kościół i ojczyznę, w intencji powołań oraz za ofiary wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wspólnota Kościoła zdaje sobie sprawę ze słabości także i swoich członków. ( ) Ale Kościół jest również święty świętością swej głowy, Jezusa Chrystusa oraz swoich niezliczonych synów i córek. metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz

Z pielgrzymką przybyli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski, arcybiskupi Józef Michalik, Kazimierz Nycz i Józef Kowalczyk, biskupi, kapłani i seminarzyści. Uroczystości w sanktuarium poprzedziła procesja różańcowa z archikatedry częstochowskiej, która przeszła główną arterią miasta, Alejami Najświętszej Maryi Panny.

W obliczu ataków

Na Jasnej Górze pielgrzymów przywitał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Dziękując w swej przemowie papieżowi Benedyktowi XVI, który z okazji pielgrzymki skierował do kapłanów specjalne przesłanie, zapewnił go o wierności polskich kapłanów i ich solidarności "w obliczu krzywdzących ataków, z jakimi się spotyka".

- Podważanie jego osobistego autorytetu, a także autorytetu Kościoła jest wysoce niesprawiedliwe, mające rysy prześladowania - ocenił metropolita.

- Wspólnota Kościoła zdaje sobie sprawę ze słabości także i swoich członków (..) Ale Kościół jest również święty świętością swej głowy, Jezusa Chrystusa oraz swoich niezliczonych synów i córek - dodał.

Papieskie przesłanie

Przed rozpoczęciem mszy, będącej głównym punktem pielgrzymki, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przeczytał papieskie przesłanie do kapłanów zebranych na Jasnej Górze. Benedykt XVI wezwał ich, by byli ludźmi wytrwałej modlitwy i ascezy - by przez to stwarzali w swym życiu przestrzeń dla działania Boga.

Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o powierzony sobie lud i budować kapłańskie braterstwo. papieskie przesłanie do kapłanów

- Przed tabernakulum uczcie się słuchać i przebaczać, troszczyć się o powierzony sobie lud i budować kapłańskie braterstwo - napisał papież dodając, że Kościół w Polsce wydał wielu świętych kapłanów, wyznawców i męczenników. - Niech oni będą dla was wzorem i niech wstawiają się przed Panem, by trwała ta tradycja kapłańskiej świętości - dodał Benedykt XVI.

Nie tracić siły

Mszy dla pielgrzymów przewodniczył prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Claudio Hummes, który w imieniu Kościoła dziękował im za posługę. W homilii kard. Hummes, przywołując słowa Jana Pawła II i Benedykta XVI, wzywał kapłanów do dobrej służby Kościołowi i wiernym i apelował o zapał w działalności misyjnej.

Kard. Hummes podkreślił, że mimo rozszerzania się na całym świecie odrzucającej religię postmodernistycznej kultury zachodniej, kapłani nie powinni tracić odwagi i chować się w okopach. Nie wystarczy ewangelizować tych, którzy przychodzą do naszych kościołów i parafii.

- Trzeba odnaleźć przede wszystkim ochrzczonych, niewystarczająco przepojonych ewangelią, którzy dlatego mają wiarę kruchą, chaotyczną i stają się łatwym łupem dla innych głosicieli - wskazał papieski wysłannik.

Wyjaśnił też, że kapłani zostali sakramentalnie upodobnieni do Boga, i w ten sposób są prawdziwymi pasterzami - poprzez uczestnictwo. - Być głową i pasterzem nie oznacza jednak być władcą wspólnoty w rozumieniu świata, ale - jak poucza Jezus Chrystus - kapłaństwo służebne jest pokorną służbą miłości na rzecz wspólnoty i każdej istoty ludzkiej - zastrzegł kard. Hummes.

Odnowienie przyrzeczeń

Być głową i pasterzem nie oznacza jednak być władcą wspólnoty w rozumieniu świata, ale - jak poucza Jezus Chrystus - kapłaństwo służebne jest pokorną służbą miłości na rzecz wspólnoty i każdej istoty ludzkiej. prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, kard. Claudio Hummes

Po homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik przeczytał tekst odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. Pod koniec mszy duchowni odmówili akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Apostołów - według tekstu przygotowanego przez ks. Jerzego Szymika.

Pielgrzymi upamiętnili również kapłanów, którzy zginęli śmiercią męczeńską w czasie II wojny światowej, reżimu komunistycznego i na misjach. Z inicjatywy biskupa tarnowskiego Wiktora Skorca przynieśli na Jasną Górę symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa - urnę z ziemią z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni polskich duchownych.

Wraz z urną kapłani przynieśli księgę, upamiętniającą blisko 3 tys. kapłanów, którzy zginęli podczas wojny i w okresie PRL, a także zabitych misjonarzy. Urna i księga mają zostać złożone jako wota w jasnogórskiej Kaplicy Pamięci Narodu Polskiego.

Po mszy sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik odczytał telegram uczestników pielgrzymki kapłańskiej do Benedykta XVI. Pielgrzymi m.in. zapewnili w nim papieża o swoim synowskim oddaniu, modlitwie, by Rok Kapłański przyniósł obfite owoce ich wierności, a także poinformowali o złożeniu na Jasnej Górze wotum wierności polskiego duchowieństwa.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości