Polska

Głosowanie nad ustawami sądowymi "raczej po południu"

Polska

[object Object]
Rzecznik: prezydent "na dziś" nie widzi przesłanek do wetowania swoich ustawtvn24
wideo 2/35

Senat zajmie się Kodeksem wyborczym na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu - zapowiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Natomiast - jak dodał - "w godzinach popołudniowych" odbędzie się głosowanie w sprawie prezydenckich ustaw o sądownictwie.

Sejm uchwalił w czwartek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania przewidują między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, liczoną od wyborów samorządowych w 2018 roku. JOW-y mają obowiązywać w gminach do 20 tysięcy. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

"Skierowana do odpowiedniej komisji"

Marszałek Stanisław Karczewski pytany, kiedy Senat zajmie się zmianami w Kodeksie wyborczym, powiedział, że "na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu". Zapytany, czy spodziewa się poprawek, podkreślił, że ta ustawa dopiero trafi do Senatu i "zostanie skierowana do odpowiedniej komisji, gdzie odbędzie się dyskusja".

- Tę ustawę znam ogólnie, ona się zmieniała w swoim kształcie. Jest wiele ciekawych i dobrych rozwiązań, jak na przykład przedłużenie kadencji samorządów. Wiele rozwiązań jest dobrych, takich, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wielu środowisk, które mówiły, że wybory powinny być bardzo transparentne - stwierdził marszałek.

Likwidacja głosowania korespondencyjnego

Zapytany o głośno dyskutowaną i kontrowersyjną likwidację głosowania korespondencyjnego, oświadczył: - Będziemy się zastanawiać nad tym, jak do tego podejść.

- Nie znam szczegółów, więc nie wiem, jakie to budziło obawy i zastrzeżenia, jak się zapoznam, to będę miał swoje zdanie - pokreślił.

Jak dodał, następne posiedzenie Senat rozpocznie we wtorek. - Będzie trwało trzy dni, więc tyle mamy, żeby debatować nad wszystkimi ustawami, które zostały uchwalone przez Sejm - zaznaczył.

"Ustawy o sądownictwie są bardzo dobre"

Zapytany, kiedy będą głosowane ustawy sądowe, marszałek Senatu odparł: - Myślę, że dziś w godzinach popołudniowych lub wieczorowych, ale raczej po południu.

- Jestem przekonany, że ustawy o sądownictwie są bardzo dobre - oświadczył Karczewski. Jak dodał, "spełniają oczekiwania nasze, Prawa i Sprawiedliwości, polityków Zjednoczonej Prawicy i pana prezydenta". - Jestem przekonany, że niebawem wejdą w życie i wpłyną w znaczący sposób na poprawę funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce - dodał marszałek Senatu.

Sejm uchwalił ustawy o KRS i SN w ostatni piątek. Przepisy te zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września tego roku. Następnie posłowie obozu rządzącego nanieśli na oba projekty wiele poprawek. W lipcu prezydent zawetował poprzednie projekty o SN i KRS forsowane przez PiS, wytykając im między innymi częściową niekonstytucyjność.

Rekomendacja: bez poprawek

W piątek rano senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek.

Autor: azb//now / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości