Karczewski: debata w Senacie nad wnioskiem prezydenta we wtorek

Polska

Stanisław Karczewski zapowiada na wtorek debatętvn24
wideo 2/38

Senat we wtorek o godzinie 16 zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę w Gdyni marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, debatę poprzedzi spotkanie senatorów PiS ze ścisłym kierownictwem partii.

W piątek w Senacie został złożony projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku, dotyczącego zmian w konstytucji. - We wtorek o godzinie 16 będzie debata. Najprawdopodobniej długa, bo zawsze debaty wokół wniosku prezydenta są długie. I podejrzewam, że ta debata też będzie długa. Czy burzliwa, to pewno nie, ale chciałbym, żeby była to merytoryczna dyskusja – mówił na spotkaniu w Gdyni marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Wniosek bardzo szanujemy"

Karczewski powiedział dziennikarzom, że przed wtorkowym posiedzeniem Senatu dojdzie do spotkania senatorów PiS ze ścisłym kierownictwem partii. - Będziemy podejmowali decyzję co do naszego stanowiska ostatecznego, bo ten wniosek bardzo szanujemy - zaznaczył marszałek. - Wiemy, że dyskusja na temat konstytucji i zmian w konstytucji jest niezwykle potrzebna, oczekiwana również społecznie. Bardzo cieszymy się, że pan prezydent taką debatę rozpoczął. Będziemy uczestniczyć w tej debacie - zapewnił.

Karczewski: będziemy rozmawiać w gronie politycznym

- Chcemy, żeby ta debata była najbardziej obywatelska, żeby jak najwięcej obywateli wzięło w niej udział. Ja sam osobiście mówiłem od samego początku i też to podkreślaliśmy, że termin 11 listopada nie jest najlepszym terminem. Chcielibyśmy w tym dniu bardzo świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale będziemy jeszcze rozmawiać w gronie politycznym i ostateczną decyzję podejmiemy we wtorek po debacie wieczorem lub w środę rano – poinformował Karczewski. Nie chciał ocenić "prawdopodobieństwa przyjęcia bądź odrzucenia wniosku prezydenta". - Mogę jedynie zapewnić, że będziemy prowadzili i debatę na sali plenarnej, ale również bardzo intensywne rozmowy polityczne - dodał marszałek.

Dziesięć pytań

W prezydenckim projekcie postanowienia ws. referendum znalazło się 10 pytań, m.in. czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym czy pozostawieniem obecnego modelu. Wśród pytań referendalnych są też te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności praw rodziny do świadczeń z programu 500 plus, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Autor: ar//rzw / Źródło: PAP