Polska

Kapituła "Ludzi Wolności" rozpoczęła obrady. Wybiera nominowanych

Polska

Obrady kapituły plebiscytu "Ludzie Wolności"
tvn24Finał plebiscytu już 1 czerwca

We wtorek kapituła plebiscytu "Ludzie Wolności", organizowanego z okazji 25-lecia odrodzenia Polski, rozpoczęła obrady, w czasie których wyłoni 25 nominowanych do nagrody. Poznamy ich już 8 maja. Zwycięzców zaś - Ludzi Wolności - 1 czerwca.

SKŁAD KAPITUŁY KONKURSU "LUDZIE WOLNOŚCI"

"Ludzie Wolności" to plebiscyt organizowany przez TVN oraz "Gazetę Wyborczą". Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

"Chcemy pokazać ludzi, którzy w wolnej Polsce byli i są dla nas autorytetem i wzorem, służyli i będą służyć naszemu krajowi" - tłumaczą powody organizacji plebiscytu Markus Tellenbach, prezes TVN, i Adam Michnik, redaktor naczelny "GW" .

Kandydatów do nagród mógł zgłosić każdy, w terminie od 28 marca do 25 kwietnia.

Zwycięzców wybiorą widzowie

Teraz kapituła wyłania 25 finalistów. Obrady rozpoczęły się we wtorek po południu, a ich wyniki zostaną ogłoszone w czwartek 8 maja w programie "Dzień Dobry" w TVN.

Nazwiska ujawnimy także na stronach tvn24.pl oraz ludziewolnosci.pl. Następnie z 25 nominowanych finalistów zostaną wybrani zwycięzcy. Na nominowanych głosować będzie można za pomocą sms-ów od 7 do 31 maja.

Nominowani (po pięć osób) zostaną wybrani w następujących kategoriach:

1. Biznes

Chcemy wyróżnić nie tylko biznesmenów o niezwykłych osiągnięciach, ale również tych, którzy prowadząc firmy lub budując wielkie przedsiębiorstwa, nie zapomnieli o innych: godnie płacą swoim pracownikom, dają im szansę rozwoju, współpracują ze społecznością lokalną.

2. Kultura

Kandydaci powinni mieć na swoim koncie niezwykłe osiągnięcia w promowaniu i rozwijaniu polskiej kultury. Chcemy nagrodzić działania zmieniające nie tylko nasze kino, teatr czy sztuki piękne, ale także najbliższe otoczenie każdego z nas.

3. Nauka

Osoby, które przyczyniły się do rozwoju nauki i w ten sposób wpłynęły na życie wszystkich Polaków. Ważne, by ich osiągnięcia podniosły jakość naszego życia albo wpłynęły na pozytywny wizerunek naszego kraju.

4. Społeczeństwo

Poszukujemy ludzi, którzy w ciągu ostatnich 25 lat zmienili polską rzeczywistość: rozwiązali ważny problem, rozpoczęli dyskusję na istotny społecznie temat; sprawili, że odmieniło się nasze życie. To mogą być bohaterowie szerzej nieznani i nieoczywiści.

5. Sport

Tu poszukujemy bohaterów, dzięki którym Polacy coraz chętniej zajmują się tą ważną dziedziną naszego życia. Nie chodzi nam wyłącznie o wybitnych zawodników, choć oczywiście ich z plebiscytu nie wykluczamy. Ważna jest dla nas pasja, zaangażowanie i chęć zmiany na lepsze w tej sferze.

Finał akcji, wraz z uroczystym ogłoszeniem laureatów plebiscytu, odbędzie się 1 czerwca na Gali transmitowanej w TVN.

1. prof. Michał Kleiber 2. Ryszard Szurkowski 3. Aleksandra Klich 4. Katarzyna Kolenda-Zaleska 5. Jacek Michałowski 6. Alek Kutela 7. Paweł Huelle 8. Waldemar Dąbrowski 9. Wojciech Szpil 10. Andrzej Klesyk 11. Mateusz Morawiecki 12. Robert Gliński 13. Prof. Marek Cichocki 14. Jerzy Koźmiński

Autor: nsz\mtom/zp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gazeta Wyborcza | Franiszek Mazur

Raporty:
Pozostałe wiadomości