Polska

Sondaż poparcia przed awanturą w sprawie Sądu Najwyższego: PiS z ogromną przewagą

Polska

[object Object]
PiS umacnia się na fotelu lidera. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 (mat. z 12.07.2017)Fakty TVN
wideo 2/3

38 procent osób deklarujących w lipcu gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public. Na drugim miejscu znalazła się PO z 19-procentowym poparciem. Kolejne miejsca zajęły Kukiz'15 - na to ugrupowanie chce głosować dziewięć procent i Nowoczesna - osiem procent. Sondaż wykonano jednak w dniach 7-12 lipca, przed rozpoczęciem kolejnego kryzysu sejmowego.

Z badania zrealizowanego przez Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) wynika, że nieco poniżej progu wyborczego znalazłyby się SLD (cztery procent) oraz PSL (trzy procent), Partia Wolność (dawniej KORWiN) uzyskałaby poparcie dwóch procent głosujących, a Partia Razem i Twój Ruch – po jednym procencie. W porównaniu z czerwcowym badaniem notowania PiS spadły o jeden punkt procentowy (39 procent poparcia przed miesiącem), z kolei PO wzrosły o jeden punkt procentowy (18 procent w czerwcu). Na Kukiz'15 w lipcu głosowałoby dwa punkty procentowe mniej niż przed miesiącem (11 procent w czerwcu). Z kolei odsetek poparcia dla partii Nowoczesna wzrósł o trzy punkty procentowe (pięć procent przed miesiącem).

15 procent niezdecydowanych

Spośród ogółu respondentów, którzy zapowiedzieli zamiar głosowania, 15 procent nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie. Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o cztery punkty procentowe. W badaniu 25 procent badanych zdecydowanie, a 39 procent z wahaniem, potwierdziło gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby miały się one odbyć w najbliższą niedzielę. Wśród pozostałych osób 13 procent mówiło, że raczej by nie poszły, a kolejne 14 procent zadeklarowało, że na pewno nie zagłosowałyby w wyborach. Osiem procent wahałoby się, czy iść, czy nie iść do głosowanie.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 7-12 lipca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1027 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Sondaż partyjny | Kantar Public

Wyniki tego sondażu są niemal takie same, jak badania przeprowadzonego przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 opublikowanego 12 lipca. W nim 36 procent respondentów zadeklarowało, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 22 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. 8 procent badanych poparłoby Nowoczesną, taki sam wynik uzyskałoby ugrupowanie Kukiz’15.

Autor: bpm/adso/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości