Polska

Kandydatka Gowina miała zastąpić skompromitowanego sędziego. Została odrzucona

Polska

PAP | Paweł SupernakJarosław Gowin chciał, aby Maryla Domel-Jasińska została prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Krajowa Rada Sądownictwa odrzuciła kandydatkę ministra sprawiedliwości na prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku - dowiedziała się TVN24. Maryla Domel-Jasińska miała zastąpić na tym stanowisku sędziego Ryszarda Milewskiego, który został odwołany przez Jarosława Gowina po dziennikarskiej prowokacji.

Kandydatura Domel-Jasińskiej przepadła w Krajowej Radzie Sądownictwa zdecydowaną przewagą głosów: 13 jej członków było przeciw, 6 - za, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W grudniu jej kandydaturę negatywnie zaopiniowało też Zgromadzenie Ogólne Sądów Okręgowych. Domel-Jasińskiej otrzymała 43 głosy "za", 41 sędziów było przeciwnych, oddano też pięć głosów nieważnych. Aby uzyskać opinię za pozytywną, sędzia powinna zebrać co najmniej 46 głosów poparcia.

Bez pozytywnej opinii Krajowej Rady Sądownictwa i Zgromadzenia Ogólnego Sądów Okręgowych, Gowin nie powoła Domel-Jasińskiej, powinien więc wskazać inną kandydaturę.

Sędzia Domel-Jasińska pracuje V Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. W 2005 r. przewodniczyła składowi sędziowskiemu, który utrzymał w mocy odszkodowanie dla rodziny śmiertelnie pobitego Przemka Czai. Przemek, zapalony kibic koszykówki, zginął w 1998 r. wskutek pobicia przez policjanta.

Odwołany przez ministra

Domel-Jasińska miała zastąpić z rekomendacji Gowina sędziego Milewskiego, którego minister sprawiedliwości odwołał z funkcji prezesa sądu pod koniec września 2012 r.

Miało to związek z medialnymi doniesieniami ws. rozmowy sędziego z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera.

W rozmowie tej Milewski miał informować o możliwych terminach posiedzenia dotyczącego zażalenia na areszt szefa Amber Gold Marcina P. i umawiać się na spotkanie z szefem rządu.

Autor: MAC/ ola / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości