TVN24 | Polska

Wróblewski: Marsz niepodległości to wspaniała inicjatywa. Nie oznacza to, że akceptuję zachowania chuligańskie

TVN24 | Polska

Autor:
ft//now
Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"
Poseł Wróblewski o marszu niepodległości
Poseł Wróblewski o marszu niepodległościTVN24
wideo 2/9
TVN24Poseł Wróblewski o marszu niepodległości

Trzeba wspierać postawy patriotyczne. Pieniądze nie były przekazane na jakąś organizację, tylko na wyjazd młodzieży patriotycznej i narodowej na Marsz Niepodległości – powiedział w "Sprawdzam" w TVN24 Bartłomiej Wróblewski. Poseł PiS i kandydat na Rzecznika Praw Obywatelskich był pytany o wsparcie finansowe, jakiego udzielał środowiskom narodowym, między innymi członkom Obozu Narodowo-Radykalnego. Pisała o tym "Gazeta Wyborcza". 

W listopadzie 2016 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym opisano, jak początkujący wówczas poseł, były radny sejmiku wojewódzkiego Bartłomiej Wróblewski wyraził chęć pokrycia części kosztów za autokar na wyjazd "środowisk patriotycznych" z Poznania na marsz środowisk narodowych do Warszawy. W grupie osób, których wyjazd współfinansował Wróblewski, byli członkowie poznańskiego Obozu Narodowo-Radykalnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Temat wraca w październiku podczas spotkania ONR-owców z posłem Wróblewskim. Polityk ma ich wtedy dopytywać, czy narodowcy poprą PiS-owskiego kandydata na prezydenta Poznania w kolejnych wyborach. Daje także 1,5 tys. zł na ‘patriotyczny’ autokar do stolicy" – czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Wróblewski w rozmowie z "GW" przyznał wtedy, że pieniądze, którymi wsparł wyjazd na marsz, są jego prywatnymi, a nie partyjnymi. "Przekonywał także, że swojej decyzji nie żałuje, bo autobusem do Warszawy pojadą nie tylko działacze ONR, ale także inne środowiska narodowe" – pisała gazeta w 2016 roku.

Wróblewski: nie oznacza to, że akceptuję zachowania chuligańskie

O kwestie finansowania wyjazdu na Marsz Niepodległości poseł Wróblewski, obecny kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, pytany był w piątek w programie "Sprawdzam" w TVN24. - Uważam, że trzeba wspierać postawy patriotyczne, ale pieniądze nie były przekazane na jakąś organizację, tylko na wyjazd młodzieży patriotycznej i narodowej na Marsz Niepodległości – odpowiedział.

POSEŁ BARTŁOMIEJ WRÓBLEWSKI BYŁ GOŚCIEM "SPRAWDZAM" W TVN24 >>>

- Uważam, że Marsz Niepodległości jest wspaniałą inicjatywą. Jednoczy Polaków o poglądach patriotycznych, bardzo różnych barw – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości, kandydat na RPO.

Marsz środowisk narodowych w WarszawieTVN24

- Nie oznacza to, że akceptuję jakieś zachowania chuligańskie czy inne, które na obrzeżach tej inicjatywy się pojawiają – zastrzegł jednocześnie. - Nie akceptuję zachowań ksenofobicznych, nie mówiąc już o zachowaniach rasistowskich. One uderzają w godność człowieka, są absolutnie sprzeczne z moim światopoglądem. Od wszelkich takich postaw i zachowań stanowczo się odcinam – oświadczył Wróblewski.

Pytany o stosunek do Obozu Narodowo-Radykalnego kandydat PiS na RPO przyznał, że "nie ma jakiegoś głębokiego stosunku". - Nie jestem narodowcem. Jest taka organizacja. Są różne organizacje prawicowe, lewicowe. Dopóki nie naruszają prawa, mają prawo istnieć i egzystować – ocenił.

Co z Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Poseł Wróblewski w czwartek został wybrany przez większość sejmową na Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz wybór ten musi potwierdzić Senat, gdzie większość ma opozycja.

Sejm wybrał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich
Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw ObywatelskichTVN24

Także w czwartek Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, które nastąpiło jeszcze w czwartek, 15 kwietnia.

Autor:ft//now

Źródło: TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości