Polska

Kandydaci na senatorów mają czas do 11 maja

Polska

Aktualizacja:
TVN24W wyborach uzupełniających Polacy wybiorą trzech senatorów

20 czerwca w katowickim i płockim okręgu wyborczym obok prezydenta wyborcy będą też wybierać senatorów. Decyzję o wyborach uzupełniających do Senatu podjął w czwartek pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Kandydaci na senatorów mogą się rejestrować do 11 maja.

Wybory uzupełniające do Senatu muszą odbyć się w trzech okręgach wyborczych, których senatorowie zginęli w na pokładzie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W katastrofie śmierć ponieśli wicemarszałek Senatu z okręgu katowickiego Krystyna Bochenek (PO), Janina Fetlińska (PiS) z okręgu płockiego oraz Stanisław Zając (PiS) z okręgu krośnieńskiego.

Marszałek Senatu ogłosił już wygaśnięcie mandatów senatorskich Krystyny Bochenek i Janiny Fetlińskiej. W przypadku senatora Stanisława Zająca taka decyzja nie została jeszcze formalnie podjęta - trumna z jego ciałem w piątek wróci do Polski.

Wybory razem z prezydenckimi

Marszałek Komorowski zarządził wybory na 20 czerwca. Odbędą się one równolegle z pierwszą turą wyborów prezydenckich.

Zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej termin zaproponowany przez Komorowskiego może być problematyczny i dezorientujący dla wyborców ze względu na odmienną organizację wyborów prezydenckich i do Senatu.

Szereg niezgodności

Jak mówił sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, podstawowym problemem może być podział okręgów wyborczych. W wyborach do Senatu swój głos może oddać jedynie osoba mieszkająca w okręgu wyborczym, w którym odbywają się wybory.

Natomiast na prezydenta swój głos oddawać można w całym kraju na podstawie specjalnego zaświadczenia.

Czaplicki zaznaczał też, że w wyborach prezydenckich i wyborach parlamentarnych obowiązują odmienne listy wyborcze, dlatego też gminy będą musiały przygotować dwa różne spisy wyborców. Podobne niezgodności są w przypadku pełnomocnika wyborczego. W przypadku wyborów prezydenckich osoby starsze i niepełnosprawne po raz pierwszy będą mogły oddać głos za jego pośrednictwem. Natomiast w przypadku wyborów do Senatu nie przewidziano takiego rozwiązania.

Rejestracja do 11 maja

Zgodnie z kalendarzem wyborczym PKW do 29 kwietnia musi podać informację o okręgach wyborczych, w których głosowanie się odbędzie. Wówczas komitety wyborcze będą miały czas do 1 maja na zawiadomienie komisji o utworzeniu komitetu wyborczego.

Prawo do tworzenia komitetów wyborczych w wyborach do Senatu mają partie polityczne, koalicje oraz grupy wyborców. Kandydaci na senatorów mogą się rejestrować do 11 maja.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości