"Nałożyły się terminy". Procedura wyboru kandydatów na sędziów TK zacznie się od nowa

Polska

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowski kandydatami do TK (polityczne kometarze w "Faktach po południu")Fakty po południu
wideo 2/10

Na początku grudnia w Trybunale Konstytucyjnym pojawią się trzy wakaty. Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło troje kandydatów na sędziów TK, ale procedura ich wyboru w kończącej się kadencji nie zostanie już przeprowadzona. Jak podkreślił w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, procedura "będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu".

Kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych w czasach rządów PO-PSL - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara - kończy się 3 grudnia.

Zgodnie z regulaminem Sejmu wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. W tym trybie klub PiS zgłosił trzy osoby, są to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch.

Procedura wyboru sędziów TK nie zostanie jednak przeprowadzona w obecnej kadencji Sejmu, która kończy się 11 listopada, między innymi w związku z zasadą dyskontynuacji. Zgodnie z nią parlament kończący swoją kadencję zamyka wszystkie sprawy, nad którymi pracował i nie przekazuje ich parlamentowi nowej kadencji.

"Procedura będzie musiała zostać powtórzona"

Pytany o zasadę dyskontynuacji w kwestii zgłaszania kandydatur do Trybunału, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przyznał, że w sprawie tej "w sposób obiektywny i przez nikogo niezawiniony nałożyły się terminy wynikające z Konstytucji (upływ kadencji sędziów TK) z regulaminowymi (daty naboru kandydatur na nowych sędziów TK)".

Jak dodał, ogłoszenie naboru 15 października wypełniało termin wynikający z Regulaminu Sejmu pomimo braku możliwości zakończenia całej procedury w bieżącej kadencji Sejmu.

"Marszałek Sejmu i kierownictwo Kancelarii Sejmu są świadome, że procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu" - podkreślił.

"Wynika to zarówno z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych, jak i z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że sędziów TK wybierać powinien Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko sędziego TK" - napisał w wyjaśnieniach dyrektor CIS.

Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami do Trybunału Konstytucyjnegotvn24

12 listopada pierwsze posiedzenie nowego Sejmu

Grzegrzółka przypomniał, że Sejm IX kadencji zbiera się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada, a kadencje trzech sędziów TK kończą się 3 grudnia.

"Szczegółowa informacja, w tym także o konieczności powtórzenia procedury w IX kadencji, została przekazana wszystkim klubom parlamentarnym 15 października" - poinformował dyrektor CIS.

Wnioski PiS ze zgłoszeniami zostały złożone w Sejmie 31 października.

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 roku) i Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 roku).

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański / PAP