Polska

Kampania sierpniowa. PiS stawia na prezesa, SLD na Facebook

Polska

TVN24Kampania seirpniowa

Koniec sierpnia początkiem kampanii. PiS i SLD wystartują konwencją programową z udziałem liderów. Od przyszłego tygodnia tournee po Polsce rozpocznie Jarosław Kaczyński. Sojusz natomiast uaktywnia się na Facebooku.

Na następny weekend - 20-21 sierpnia - PiS zaplanowało konwencję, która oficjalnie rozpocznie kampanię wyborczą partii. Sztabowcy PiS nie chcą mówić o szczegółach konwencji ani aktywności prezesa. Wiadomo jednak, że partia chce powtórzyć sukces akcji "Wiosna Polaków", która przyczyniła się do zwycięstwa w wyborach z 2005 roku. Kaczyński i politycy PiS co kilka dni odwiedzali wówczas różne miasta w Polsce i przedstawiali na wiecach swoje propozycje programowe dotyczące budowy IV RP.

"Na etapie dopinania"

- Jesteśmy na etapie dopinania ostatnich szczegółów kampanii. Na pewno prezes będzie w niej uczestniczył. Będzie oficjalny start kampanii - powiedział szef sztabu PiS Tomasz Poręba. Rzecznik PiS Adam Hofman jest równie lakoniczny. - W sierpniu rozpoczniemy kampanię. Będzie to bliżej końca miesiąca. Szczegółów nie chcę zdradzać.

PiS w przyszłym tygodniu ma skończyć tworzenie list wyborczych. W najbliższy piątek komitet polityczny partii podejmie decyzję o kandydatach do Senatu, w drugiej połowie przyszłego tygodnia kierownictwo PiS zajmie się listami do Sejmu.

Plakat z lodówką i parą prezydencką

Od czwartku PiS rozpoczyna kampanię na małoformatowych plakatach, które zawisną głównie w małych i średnich miastach. Plakaty opisała wtorkowa "Rzeczpospolita". Tło plakatu stanowią drzwi lodówki, do których przywieszone są: zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, które działacze PiS rozdawali po katastrofie smoleńskiej, i żółte karteczki z postulatami z programu wyborczego PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział, że nie uczestniczył w dyskusjach nad kształtem tych plakatów, ale dodał że "człowiekiem, wokół którego powstało PiS", był właśnie Lech Kaczyński i stąd naturalne jest odniesienie do jego postaci.

SLD: konwencja i internet

Także SLD w drugiej połowie sierpnia SLD zainauguruje kampanię wyborczą konwencją programową. Sojusz chce na niej przedstawić liderów swoich list oraz zaprezentować kilka odsłon programowych, poświęconych m.in. wojsku i edukacji.

Billboardy i spoty będą, ale we wrześniu i "w bardzo niewielkiej ilości". Sojusz wyraźniej stawia na internet. Na Facebooku uruchomił już interaktywną aplikację, w ramach której - odpowiadając na osiem pytań - można sprawdzić, do której z partii jest nam najbliżej. - Internetowych ciekawostek będzie więcej - zapowiada szef sztabu wyborczego SLD Stanisław Wziątek.

Jedynki Sojuszu

Sojusz będzie przedstawiał w kampanii liderów poszczególnych list. Szef partii Grzegorz Napieralski otworzy listę Sojuszu w Szczecinie, liderem stołecznej listy Sojuszu będzie Ryszard Kalisz, a w okręgu podwarszawskim Katarzyna Piekarska. Jedynką w Krakowie będzie rzecznik SLD Tomasz Kalita, w Gdańsku - wicedyrektor tamtejszego Teatru Miejskiego Miniatura Krzysztof Andruszkiewicz, a w Gdyni - Leszek Miller.

Z list SLD wystartują także na dalszych miejscach m.in. w Wałbrzychu b. sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch, w Legnicy Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim. W wyborach do Senatu SLD poprze wielu kandydatów niezależnych, w tym: obecnego senatora niez. Włodzimierza Cimoszewicza (Białystok), byłego lidera SdPl Marka Borowskiego (Warszawa), posłankę Socjaldemokracji Izabellę Sierakowską (Lublin), posła niezrzeszonego Andrzeja Celińskiego (Warszawa).

WSZYSTKO O WYBORACH - tvn24.pl/czasdecyzji

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości