W protezie na rowerze. Chce przejechać tysiąc kilometrów dla chorego chłopca

Tysiąc kilometrów rowerem dla Oskara
tvn24Tysiąc kilometrów rowerem dla Oskara

W wyniku komplikacji po poważnym poparzeniu stracił nogę. Jednak 24-letni Kamil Misztal nie poddał się. Założył Fundację "Krok do marzeń" i chce pomagać innym. Dla 7-letniego Oskara cierpiącego na porażenie mózgowe zamierza przejechać tysiąc kilometrów na rowerze i zebrać pieniądze na jego leczenie. Materiał magazynu "Polska i świat".

7-letni Oskar nie może samodzielnie chodzić. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i czterokończynową spastyczność. Pomóc może mu fibrotomia, czyli zabieg polegający na przecięciu włókien mięśniowych tak, aby zmniejszyć przykurcze. Oskar już jest po jednej takiej operacji, która bardzo mu pomogła.

Tysiąc kilometrów na rowerze

Niestety terapia jest bardzo kosztowna. Na zabieg i rehabilitację potrzeba dziesięciu tysięcy złotych. W zebraniu pieniędzy dla Oskara chce pomóc 24-letni Kamil Misztal.

Sam jest niepełnosprawny - w skutek komplikacji po poważnym poparzeniu sześć lat temu stracił nogę. Chłopak jednak nie poddał się. Rozpoczął akcję zbierania plastikowych nakrętek na protezę nogi. Udało się. Kamil postanowił pójść o krok dalej - założył Fundację "Krok do marzeń". Dziś chce pomagać innym.

- Celem akcji "W protezie na rowerze" jest przejechanie tysiąca kilometrów po zdrowie Oskara. Zbieramy na zabieg fibrotomii i rehabilitację. Każdy mój przejechany kilometr można kupić na stronie zrzutka.pl - wyjaśnia Misztal.

Dodaje, że drugi z jego celów to pokazanie osób niepełnosprawnych w pozytywnym świetle. Chce udowodnić, że mimo dysfunkcji ruchowych można aktywnie żyć i spełniać marzenia.

Tysiąc kilometrów w 9 dni

Kamil wyruszy za miesiąc ze Świdnika. 9 dni później ma być w Lublinie. Na trasie m.in. Zamość, Biłgoraj, Leżajsk, Rzeszów, Jasło, Nowy Sącz, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Poronin, Czarny Dunajec, Rabka Zdrój, Myślenice, Wieliczka, Kraków, Bukowska Wola, Jędrzejów, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Opole Lubelskie, Motycz Leśny.

Jest przekonany, że mu się uda. - Są osoby, które na mnie liczą, które mnie wspierają. Wiem, że mam dla kogo jechać - podkreśla.

Kamil Misztal chce pomóc 7-letniemu Oskarowi
Kamil Misztal chce pomóc 7-letniemu Oskarowitvn24

Autor: kło/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości