"To, przed czym będziemy przestrzegać Andrzeja Dudę, to jest pycha"

Polska

Kamil Bortniczuk i Jan Grabiec w "Kropce nad i" tvn24
wideo 2/35

Mamy wielu świetnych kandydatów, którzy z całą pewnością byliby lepszymi prezydentami niż dzisiaj Andrzej Duda - przekonywał w "Kropce nad i" rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, mówiąc o przygotowaniach do wyborów prezydenckich. Poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił natomiast, że "politykiem wagi najcięższej wśród polityków obecnych i byłych Platformy Obywatelskiej jest Donald Tusk".

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej dyskutował w środę o możliwości zorganizowania w Koalicji Obywatelskiej prawyborów, które wskazałyby kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Rzecznik PO Jan Grabiec przekazał jednak po spotkaniu, że "żadne decyzje personalne nie zapadły".

decyzje personalne nie zapadły" (http://www.tvn24.pl)

"Nadchodzi czas decyzji i trzeba tę decyzję podjąć"

Rzecznik PO Jan Grabiec oraz poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 o przygotowaniach do przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

Jak mówił Grabiec, w kwestii wyboru kandydata "rzeczywiście nadchodzi czas decyzji i trzeba tę decyzję podjąć". - Są rożne pomysły na to, jak dojść do niej. Mamy wielu świetnych kandydatów, którzy z całą pewnością byliby lepszymi prezydentami niż dzisiaj Andrzej Duda, mają lepsze kwalifikacje i przede wszystkim szanują polską konstytucję - mówił. - Dzisiaj dysponujemy co najmniej kilkoma kandydatami - zapewnił rzecznik. Nie chciał jednak zdradzić konkretnych nazwisk.

Wskazał, że "jeśli dojdzie na przykład do prawyborów, bo taka opcja również dzisiaj była rozważana podczas posiedzenia zarządu, wówczas ta lista kandydatów będzie otwarta". - Tych kandydatów może się pojawić więcej - ocenił.

Grabiec o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i wyborze kandydatatvn24

Bortniczuk: politykiem wagi najciężej wśród obecnych i byłych polityków PO jest Donald Tusk

Pytany, czy jego zdaniem gdyby Andrzej Duda ubiegał się o reelekcję, miałby z kim przegrać, Bortniczuk ocenił, że "zawsze jest z kim przegrać".

- To, przed czym będziemy przestrzegać Andrzeja Dudę, jego otoczenie i samych siebie w obozie Zjednoczonej Prawicy to jest pycha - dodał. - My się tego będziemy konsekwentnie wystrzegać. My szanujemy swoich konkurentów, ale też będziemy konsekwentnie przekonywać Polaków do tego, że Andrzej Duda jest najlepszym prezydentem - mówił.

Był także pytany, kto według niego byłby trudniejszym rywalem dla obecnego prezydenta: były premier Donald Tusk czy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Moim zdaniem politykiem wagi najcięższej, wśród polityków obecnych, byłych (…) Platformy Obywatelskiej, jest Donald Tusk, ale to jest moja opinia - przyznał.

Bortniczuk ocenił jednak, że Andrzej Duda "jest kandydatem najlepszym". - Tylko należy odpowiednio w okresie kampanii wyborczej Polaków do siebie przekonać - dodał.

"Totalna kompromitacja, której polska polityka chyba jeszcze nie widziała"

Goście "Kropki nad i" mówili również o wyborze marszałka Senatu. W ocenie Grabca pełniący tę funkcję w mijającej kadencjiStanisław Karczewski nie zostanie wybrany ponownie. - Marszałek będzie wskazany przez większość opozycyjną i z pewnością nie będzie to przedstawiciel PiS-u - powiedział rzecznik PO.

Nawiązał także do doniesień o tym, że ze strony partii rządzącej miały pojawić się próby "przeciągania" niektórych senatorów na swoją stronę, by zmienić układ sił w izbie.

- Mają do dyspozycji miliardy środków publicznych, spółek Skarbu Państwa i mogą kusić, przekupywać, obiecując złote góry, ale nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek demokratycznie wybrany senator, wybrany przeciwko kandydatowi PiS-u, tuż po wyborach przeszedł na stronę PiS-u - mówił Grabiec.

Jego zdaniem "to byłaby taka totalna kompromitacja, której polska polityka chyba jeszcze nie widziała".

Natomiast Bortniczuk oświadczył, że "Stanisław Karczewski będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy ma marszałka Senatu Rzeczypospolitej". Podkreślał, że marszałka wybierze nie większość opozycyjna, ale "większość senatorów".

"Totalna kompromitacja, której polska polityka chyba jeszcze nie widziała"tvn24

Autor: akr//kg//kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty: