Kalisz broni Millera i Kwaśniewskiego: gdyby wiedzieli, to by przeciwdziałali

TVN24

tvn24Gościem "Wstajesz i wiesz" był Ryszard Kalisz

- Jestem przekonany, znając Kwaśniewskiego i Millera, że gdyby wiedzieli, że tam są robione tortury, to by przeciwdziałali - zapewnił Ryszard Kalisz. Gość "Wstajesz i wiesz" skomentował wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Trybunał nie przesądza o tym, czy wiedzieli (Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski - red.), czy nie wiedzieli. Trybunał uznał, że powinni byli wiedzieć - dodał.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uwzględnił skargi na Polskę w sprawie więzień CIA w naszym kraju. Stwierdzono, że Polska nie dość skutecznie prowadziła śledztwo w tej sprawie i nie zapobiegła torturom oraz "nieludzkiemu traktowaniu" więźniów.

Skargi wnieśli Palestyńczyk Abu Zubajda i Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri. Ich adwokaci domagali się uznania, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zostało im zasądzone odszkodowanie - 100 tys. euro al-Nashiriemu i 130 tys. euro Abu Zubajdzie.

Polski brak współpracy z Trybunałem

- To jest bardzo dużo w relacji do innych wyroków europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W sprawach indywidualnych Trybunał zasądza 2-3 tys. - odniósł się do zasądzonych kwot Ryszard Kalisz.

Według polityka taki wyrok jest związany z reakcją Trybunału na współpracę z Polską w tej sprawie.

- Trybunał stwierdził wyraźnie naruszenie art. 38 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Wolności Obywatelskiej, co znaczy, że państwo, członek Rady Europy, nie współpracuje z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To jest niezwykle rzadkie - zaznaczył Ryszard Kalisz.

Przypomniał, że racje polskiej strony, ostatecznie nie zostały przyjęte i uwzględnione. A Trybunał przeprowadził postępowanie dowodowe we własnym zakresie.

- Mogli poczekać, aż zakończy się dochodzenie w Polsce. Ale mieli prawo wydać ten wyrok wcześniej. Po przeprowadzonym postępowaniu w procedurze tajnej - powiedział gość "Wstajesz i wiesz".

Niewiedza Millera i Kwaśniewskiego

Ryszard Kalisz odniósł się także do stanowiska byłego premiera i prezydenta. Aleksander Kwaśniewski jeszcze pół roku temu zapewniał na antenie TVN24, że w Polsce nie ma i nie było tajnych więzień CIA. Jak mówił, była jedynie "współpraca wywiadowcza. Istnieniu więzień zaprzeczał również Leszek Miller. Dlatego Kalisz podkreślił, że Trybunał stwierdził "nieumyślną winę".

Bronił w ten sposób swoich kolegów z SLD. - Trybunał nie przesądza o tym, czy wiedzieli (Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewskio istnieniu więzień - red.), czy nie wiedzieli. Trybunał uznał, że powinni byli wiedzieć - dodał.

To samo odnosi się do tortur. - Jestem przekonany, znając Kwaśniewskiego i Millera, że gdyby wiedzieli, że tam są robione tortury, to by przeciwdziałali - zapewnił polityk.

Autor: jl/kka / Źródło: tvn24

Raporty: