"Trybunału Konstytucyjnego w kształcie opisanym przez konstytucję już dawno w Polsce nie ma"

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kg
Źródło:
TVN24
Jerzy Stępień: Trybunału Konstytucyjnego w kształcie opisanym przez konstytucję już dawno w Polsce nie maTVN24
wideo 2/4
TVN24Jerzy Stępień: Trybunału Konstytucyjnego w kształcie opisanym przez konstytucję już dawno w Polsce nie ma

Trybunału Konstytucyjnego już dawno nie ma. Jeżeli nie ma sądu, który jest w stanie kontrolować konstytucyjność działania innych władz, to w gruncie rzeczy nie ma też konstytucji – powiedział w rozmowie z TVN24 Jerzy Stępień. Były prezes TK, oceniając stan polskiego wymiaru sprawiedliwości, powiedział, że "to, co się dzieje w rzeczywistości, przekracza najgorsze wyobrażanie o tym, co z państwem mogą zrobić politycy".

We wtorek rano w Trybunale Konstytucyjnym kontynuowana była rozprawa dotycząca kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawa dotyczy wniosku posłów PiS, który trafił do kierowanego przez Julię Przyłębską trybunału w połowie września zeszłego roku. Posłowie zwrócili się o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy następca nie zostanie wybrany. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września zeszłego roku. Do dzisiaj nie wybrano jego następcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przy tej okazji o kondycję polskiego wymiaru sprawiedliwości pytany był w rozmowie z TVN24 Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Można powiedzieć, że Trybunału Konstytucyjnego już dawno nie ma"

- Nie ulega wątpliwości, że Trybunału Konstytucyjnego w kształcie opisanym przez konstytucję już dawno w Polsce nie ma. Proces niszczenia Trybunału rozpoczął się bezpośrednio po wyborach z 2015 roku – mówił.

Jak dodał, "proces niszczenia Trybunału zamknął się z chwilą, gdy na stanowisku przewodniczącej znalazła się pani [Julia] Przyłębska". - Można powiedzieć, że Trybunału Konstytucyjnego już dawno nie ma. Jeżeli nie ma Trybunału Konstytucyjnego, nie ma sądu, który jest w stanie kontrolować konstytucyjność działania innych władz, to w gruncie rzeczy nie ma też konstytucji. Ona jest tylko na papierze, natomiast nikt się nią już nie przejmuje i naciąga w taki sposób, jaki jest najwygodniejszy – ocenił.

Adam Bodnar odpowiada na pytania Stanisława PiotrowiczaTVN24

- Jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości szeroko rozumiany, to sądy powszechne nadal dość dobrze się trzymają, choć pewne ekscesy stawiające pod znakiem zapytania niezależność sądownictwa się zdarzają – powiedział.

Zdaniem byłego szefa TK, w tej chwili "trwa proces dobijania Sądu Najwyższego". - Mamy do czynienia z dopinaniem likwidacji Sądu Najwyższego jako organu niezależnego. Miejmy tego świadomość – mówił.

- W ten sposób zbliżamy się bardzo szybkimi krokami do rzeczywistości państwa znanego z filmów Barei. (…) Użyłem tego porównania, żeby ludzie sobie uświadomili, w jakiej groteskowej sytuacji znaleźliśmy się jako państwo – powiedział Jerzy Stępień. Jego zdaniem, "to, co się dzieje w rzeczywistości, przekracza najgorsze wyobrażanie o tym, co z państwem mogą zrobić politycy".

Autor:ft/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24