Polska

Kaczyński: w obozie Zjednoczonej Prawicy uczestniczy prezydent

Polska

Aktualizacja:
[object Object]
Liderzy Zjednocznej Prawicy zorganizowali konferencjętvn24
wideo 2/17

Zjednoczona Prawica idzie drogą, która prowadzi, i to już jest ewidentne, do sukcesu - powiedział w sobotę szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą. Oświadczył, że "w tej jedności uczestniczy także pan prezydent" Andrzej Duda.

Kaczyński powiedział, że najważniejsza jest "jedność obozu". - Jestem też bardzo mocno przekonany, że w tej jedności uczestniczy także pan prezydent Rzeczpospolitej - powiedział. - Wczoraj rozmawialiśmy, w pewnym momencie powiedziałem: no cóż, jest między nami pewien kryzys, on odpowiedział: nie, to jest tylko taki mały spór w rodzinie. Tak, jesteśmy jedną rodziną idącą w jednym kierunku - zaznaczył prezes PiS.

Kaczyński: idziemy drogą, która prowadzi do sukcesu

- Sądzę, że to jest bardzo ważne. Jesteśmy razem i jesteśmy ciągle razem, i razem idziemy tą drogą, która wybraliśmy już przeszło dwa lata temu, i która prowadzi nas, to dzisiaj już jest ewidentne, do sukcesu - stwierdził Kaczyński.

Jego zdaniem, badania pokazują, że działania PiS "mają społeczne poparcie". - Ta dobra zmiana jest właśnie zmianą dla Polaków, dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - dodał.

Kaczyński powiedział, że PiS-owi zależy na tym, żeby "status Polaków w Europie się zmienił, żeby zmienił się naprawdę na pełnoprawny". - Realnie będziemy w Europie równymi wśród równych, jeżeli będziemy silni gospodarczo, jeżeli będziemy mieli PKB na głowę porównywalne z krajami, które leżą na zachód od naszych granic, jeżeli będziemy dobrze zorganizowani, jeżeli będziemy także silni militarnie - powiedział. - To jest droga pod górę, przeszkadzają nam z różnych miejsc, z zewnątrz i wewnątrz, ale tą drogą właśnie w pełnej jedności będziemy szli.

Zapowiedział jednak, że przy okazji półmetku rządu dokonane zostaną pewne "korekty". Nie sprecyzował, co ma na myśli.

Gowin: dołączą do nas nowe środowiska

Gowin podczas konferencji liderów Zjednoczonej Prawicy, podkreślił znaczenie reform, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wymienił w tym kontekście realizowaną przez jego resort - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - reformę szkolnictwa wyższego.

Stwierdził że jest ona ważna, bo "dotyczy środowiska szczególnie istotnego z punktu widzenia rozwoju Polski".

- Warto współpracować z takimi grupami zawodowymi, grupami społecznymi jak świat nauki, świat akademicki i na pewno w toku dialogu wypracujemy rozwiązania, które ewolucyjnie pchną do przodu najpierw polskie uczelnie, polską naukę, a potem także całą polską gospodarkę i polskie państwo - powiedział lider Polski Razem.

Gowin podkreślił, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest faktem. Dodał, że obóz rządzący nie tylko zachowuje jedność, ale również się rozszerza.

Przypomniał, że na listopadowym kongresie Polski Razem, Zjednoczona Prawica rozszerzy się o nowe środowiska: republikańskie, wolnościowe, chrześcijańsko-demokratyczne i samorządowców, które "dostrzegają w działaniach rządu szansę dla swoich małych ojczyzn".

Gowin: nasz obóz jest nie tylko zjednoczony, ale będzie się rozszerzać
Gowin: nasz obóz jest nie tylko zjednoczony, ale będzie się rozszerzaćtvn24

Ziobro: razem zmieniamy obraz państwa

Ziobro podczas wspólnego wystąpienia z Kaczyńskim i Gowinem powiedział, że efektem wspólnych działań Zjednoczonej Prawicy są liczne przykłady konsekwentnych działań i zmian. - Choćby gigantyczne wpływy VAT do budżetu, istotne ograniczenie patologii karuzel VAT-owskich. To jest przecież realny fakt, namacalny rezultat tej zmiany i nowej jakości w polskim życiu politycznym wynikającej z działania obozu Zjednoczonej Prawicy - powiedział.

Jak stwierdził, innym przykładem jest kwestia ścigania przestępstw niewywiązywania się z obowiązków alimentacyjnych. W marcu Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, która ma pomóc w efektywniejszym egzekwowaniu alimentów. Przepisy noweli weszły w życie wiosną. - To spowodowało drastyczny spadek tych, którzy nie płacą alimentów w Polsce. To też zauważalna, namacalna i bardzo widoczna gołym okiem zmiana. I takich zmian jest bardzo wiele - oświadczył Ziobro.

- Jesteśmy razem i dzięki temu możemy razem realizować wielki projekt dobrej zmiany w Polsce, realizować nasze zobowiązania, które zaciągnęliśmy wobec naszych wyborców, udowadniając, że demokracja działa, że mandat demokratyczny ma dla nas swoje znaczenie i zobowiązanie - powiedział.

- Mogę wyrazić tylko i wyłącznie jeszcze raz wielką radość z tego, że na co dzień udowadniamy, że właśnie w ten sposób wspólnie działając, możemy zmieniać obraz państwa, które było do tej pory kojarzone z państwem działającym tylko teoretycznie. Państwem, które jest silne wobec słabych, a słabe wobec silnych. Państwem, które stawało się "zieloną wyspą" dla oszustów - dodał.

Ziobro: możemy razem realizować projekt dobrej zmiany w Polsce
Ziobro: możemy razem realizować projekt dobrej zmiany w Polscetvn24

Ziobro u Kaczyńskiego, Kaczyński u prezydenta

W piątek po południu w siedzibie PiS był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Potem prezes PiS Jarosław Kaczyński udał się na rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa dotyczyła między innymi poprawek złożonych przez PiS do projektów ustaw prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Było to już czwarte spotkanie obu polityków dotyczące zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Poprawki PiS do swoich projektów prezydent otrzymał w ubiegłym tygodniu. Ich treść nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą między innymi rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS.

Autor: pk/adso,kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości