Polska

"Kaczyński umacnia niechęć i strach Polaków"

Polska

TVN24Premier oskarża PO o "akceptację niemieckiej dominacji"

- Wszyscy niemieccy komentatorzy są zgodni. Jarosław Kaczyński prowadzi antyniemiecką nagonkę - relacjonuje na antenie TVN24, berliński korespondent RADIA ZET, Wojciech Hermes.

Niemieckie media natychmiast odnotowały wypowiedź premiera Jarosława Kaczyńskiego, krytykującą Platformę za rzekome uzależnienie od Niemiec. W internetowych wydaniach wielu gazet i mediów elektronicznych, pojawiły się w niedzielę po południu informacje agencyjne na ten temat.

"Sueddeutsche Zeitung" w artykule "Kaczyński skarży się na niemiecką dominację" przypomina, że Jarosław Kaczyński stosował podobną taktykę w kampanii wyborczej jesienią 2005 roku, aby - jak twierdzi gazeta - "zdobyć przede wszystkim głosy starszych wiekiem Polaków". Materiał na stronie internetowej "SZ" ilustruje zdjęciem przedstawiającym jednak nie Jarosława, lecz jego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Kaczyński ostrzega przed zbliżeniem do Niemiec" - tak z kolei zatytułował swój materiał dziennik "Die Welt". - Polski szef rządu i jego narodowo-konserwatywna partia PiS ustępują w sondażach liberalnej Platformie Obywatelskiej. [Kaczyński - red.] znów próbuje zdobywać punkty za pomocą antyniemieckich uprzedzeń - uważa gazeta. - Premier liczy na to, że zarzut o przyjazną postawę wobec Niemiec odniesie skutek, nawet dziś, ponad 60 lat po zakończeniu II wojny światowej i krwawej okupacji Polski - wyjaśnia autor. "Die Welt" podkreśla, że po przejęciu władzy przez Kaczyńskiego i PiS stosunki polsko-niemieckie "uległy ochłodzeniu".

"Focus" uważa, że Kaczyński "podgrzewa nastroje przeciwko Niemcom": - Zabarwiona nacjonalizmem retoryka premiera pada na podatny grunt wśród osób starszych, którzy przeżyli niemiecką okupację - zauważa tygodnik.

Stacja telewizyjna n-tv jest zdania, że wypowiedź szefa polskiego rządu, podyktowana jest obawą przed porażką w wyborach. Autor materiału przypomina, że dwa lata temu PiS kolportował informację, iż dziadek lidera PO Donalda Tuska na ochotnika zgłosił się do Wehrmachtu. Jak się szybko okazało, jeden z dziadków obecnego lidera PO rzeczywiście służył w Wehrmachcie, lecz został tam wcielony.

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Wprost" Jarosław Kaczyński na pytanie, czy wygrana PO będzie oznaczała zmianę polskiej polityki zagranicznej, odpowiedział: - Będzie odwrót od naszej twardej polityki, zwłaszcza budowy partnerskich relacji z Berlinem. Platforma jest za bardzo uzależniona od Niemców. Dodał następnie: - PO zbyt silnie tkwi w strukturach Europejskiej Partii Ludowej, co, niestety, oznacza dziś akceptację dominacji niemieckiej.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24