Polska

Przedstawiciele włoskiej prawicy na spotkaniu z Kaczyńskim

Polska

[object Object]
W styczniu z politykami PiS spotkał się wicepremier Włoch Matteo Salvini tvn24
wideo 2/35

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński spotkał się w środę w siedzibie partii z przedstawicielami włoskiego ugrupowania Fratelli d'Italia. Według źródeł rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji politycznej w Europie, reformy Unii Europejskiej oraz współpracy między obiema partiami. Włoski dziennik "La Stampa" przypomina z kolei w środę, że wspólny front eurosceptycznych ugrupowań usiłuje utworzyć wicepremier Włoch Matteo Salvini, który spotkał się niedawno z prezesem PiS, by "przekonać go, aby przyłączył się do suwerenistów i nacjonalistów". "Koniec końców nic się nie udało. Polacy trzymają się Konserwatystów, w których są Fratelli d'Italia" - napisała gazeta.

Europosłowie PiS oraz europosłowie Fratelli d'Italia są członkami frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

"Koniec końców nic się nie udało. Polacy trzymają się Konserwatystów, w których są Fratelli d'Italia" - napisała w środę "La Stampa", która jeszcze przed spotkaniem na Nowogrodzkiej doniosła, że 8 kwietnia w Mediolanie odbędzie się spotkanie prawicowej Ligi wicepremiera Włoch Matteo Salviniego i jej europejskich sojuszników. Polskiego ugrupowania nie wymienia wśród uczestników tego spotkania.

Spotkanie na Nowogrodzkiej

W środowym spotkaniu przy ul. Nowogrodzkiej, poza prezesem PiS, wzięli udział m.in. europoseł Ryszard Legutko oraz z ramienia Fratelli d'Italia szefowa partii Giorgia Meloni.

- Rozmowa dotyczyła głównie nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego i potencjalnej możliwości współpracy po wyborach - powiedziało Polskiej Agencji Prasowej źródło zbliżone do kierownictwa partii.

- Przedstawiciele Fratelli d'Italia liczą, że mimo niekorzystnych dla nich sondaży, ich partii uda się wejść do Parlamentu Europejskiego, stąd rozmawiano o potencjalnej współpracy w następnej kadencji - dodał rozmówca.

"Salvini musi zadowolić się porozumieniem z frakcją Konserwatystów"

We środę turyńska gazeta "La Stampa" napisała, że 8 kwietnia w Mediolanie odbędzie się spotkanie prawicowej Ligi wicepremiera Włoch Matteo Salviniego i jej europejskich sojuszników. Wśród uczestników tego spotkania nie wymienia Prawa i Sprawiedliwości.

Gazeta zauważa, że Salviniemu nie udało się zrealizować "marzenia" o "Lidze Lig", czyli wielkim sojuszu partii z różnych krajów.

Jako główną przeszkodę w relacjach z PiS wymienia sprawę Rosji. Salvini opowiada się za zniesieniem sankcji nałożonych po aneksji Krymu i nazywa je "absurdem".

Jednocześnie "La Stampa" pisze, że gotowe jest "porozumienie powyborcze" z partią Jarosława Kaczyńskiego

Przypomina, że Salvini, chcąc utworzyć wspólny front ugrupowań, pojechał do Warszawy na rozmowy z prezesem PiS, by "przekonać go, aby przyłączył się do suwerenistów i nacjonalistów". "Koniec końców nic się nie udało. Polacy trzymają się Konserwatystów, w których są Bracia Włosi" - wyjaśnia gazeta.

Salvini zaprasza do Włoch

Według dziennika szef MSW Włoch i wicepremier stara się poszerzyć "granice Europy Narodów", w której są Marine Le Pen z Francji i wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache.

"Wielką nowością jest wejście do sojuszu Alternatywy dla Niemiec", czyli "eurosceptycznego radykalnego ruchu prawicowego". Przedstawiciele tej formacji będą 8 kwietnia na spotkaniu w Mediolanie. Według dziennika do bloku tworzonego przez Salviniego mają też wejść ugrupowania Duńska Partia Ludowa oraz Finowie (dawniej Prawdziwi Finowie). - Liga zaprasza do Włoch inne europejskie ruchy. Zajęliśmy centralne miejsce jako kraj dzięki temu rządowi - oświadczył Salvini.

W poniedziałek ma on wystosować z Mediolanu apel do wszystkich, którzy chcą zmienić Europę. Według gazety w przygotowanym manifeście podkreślone zostaną wspólne korzenie chrześcijańskie, potrzeba obrony tożsamości narodowej, wyższości konstytucji kraju nad prawami i dyrektywami unijnymi, walka z imigracją oraz sprzeciw wobec dystrybucji migrantów w krajach unijnych, a także wobec dominacji Francji i Niemiec.

Apel 8 kwietnia ma służyć, jak wyjaśniono, przyciągnięciu innych ruchów eurosceptycznych. Następne spotkanie bloku tworzonego przez Salviniego ma odbyć się na początku maja - zapowiada "La Stampa".

Autor: ft//kg/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/pisorgpl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości