Polska

Kaczyński: podnoszą rękę na naszą suwerenność i niepodległość

Polska

Kaczyński: przyjdzie moment, w którym będzie można powiedzieć „nasza misja została spełniona”
TVN 24Kaczyński: będziemy zmierzali ku temu, by to, co przez lata całe było naszym celem zostało spełnione

- Warto ciągle trwać, warto zabiegać o to, by sprawa tak bardzo związana z naszą godnością, ale także z naszą niepodległością, naszą suwerennością, była załatwiona. O tę niepodległość, suwerenność, trzeba ciągle walczyć - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, w przemówieniu przed Pałacem Prezydenckim z okazji 70. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

W 70. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosił lider Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

"Będziemy zmierzali ku prawdzie"

- Dziś każdy z nas wie, że sprawy idą w dobrym kierunku, że powstała komisja i podkomisja, że pewnie w ciągu najbliższych kilku tygodni rozpocznie się uczciwe śledztwo, że będziemy zmierzali ku prawdzie - mówił Kaczyński do zebranych przed Pałacem. - Będziemy zmierzali ku temu, by to, co przez lata całe było naszym celem, zostało spełnione. Przynajmniej jeśli chodzi o prawdę właśnie. Jest jeszcze inna kwestia, dla której też tutaj przybywaliśmy - to kwestia uczczenia. I tutaj sądzę, że mamy coraz bardziej realne i naprawdę piękne plany - dodał.

Zdaniem Kaczyńskiego przyjdzie moment, w którym będzie można powiedzieć „nasza misja została spełniona”. - Dobrze przysłużyliśmy się sprawie, o którą walczymy, ale przede wszystkim dobrze przysłużyliśmy się Polsce, dobrze przysłużyliśmy się ojczyźnie - powiedział. Następnie podziękował wszystkim zebranym.

"Polska musi być suwerenna"

- Warto ciągle trwać, warto zabiegać o to, by sprawa tak bardzo związana z naszą godnością, ale także z naszą niepodległością, naszą suwerennością, była załatwiona. O tę niepodległość, suwerenność, trzeba ciągle walczyć, bo są tacy tu wewnątrz Polski i są tacy także na zewnątrz, którzy podnoszą na nią rękę. Im musimy powiedzieć bardzo mocne „nie” - powiedział. - Być może przyjdzie czas kiedyś, być może będzie to wiosna, kiedy będziemy musieli się w tej sprawie zmobilizować, potężnie zmobilizować, żeby to „nie” powiedziane tu, w Polsce, ale powiedziane także do tych, którzy są poza Polską, zabrzmiało mocno, bo potrzeba jest tutaj siły - zaapelował Kaczyński. Prezes PiS zakończył swoje wystąpienie słowami: "Polska musi być suwerenna. Polska musi być niepodległa. Polska musi być godna".

Nowa komisja smoleńska

MON wznowiło 4 lutego badanie katastrofy smoleńskiej. Przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego została powołana podkomisja, która - jak zapowiedział minister Antoni Macierewicz - zbada "całość tragedii smoleńskiej". Jej pierwsze posiedzenie zaplanowano na początku marca.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Autor: mart/tr / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości