Polska

Kaczyński o Euro: Miał być skok cywilizacyjny, skończyło się klęską

Polska

Prezes PiS o Euro 2012
tvn24Prezes PiS o EURO 2012

- W związku z Euro miał być skok cywilizacyjny. Na to liczyliśmy. Skończyło się kompletną klęską - powiedział w piątek na konferencji Jarosław Kaczyński, oceniając skalę zrealizowanych inwestycji drogowych na mistrzostwa w piłce nożnej.

Prezes PiS, pytany czy zgodzi się z oceną, że Euro to sukces i skok cywilizacyjny podkreślił, że bardzo się cieszy z faktu, że Euro odbyło się z Polsce. - Z polskiego punktu widzenia trzeba już mówić w czasie przeszłym. To był nasz pomysł i myśmy to forsowali. To, że się odbyło, to jest dobre - ocenił Kaczyński.

Dodał, że Euro miało przynieść skok cywilizacyjny, a "skończyło się kompletną klęską".

My chcieliśmy

Były premier przypomniał, że we wrześniu 2007 roku rząd PiS miał plan zbudowania 3200 km dróg szybkiego ruchu i autostrad przed Euro, a PO najpierw zwiększyła ten plan do 4 tys. km, a "po pół roku nastąpił przypływ wstrzemięźliwości - ogłoszenie planu na 3 tys. km". - Przełom 2010/11 to dalszy wzrost wstrzemięźliwości - 1700 km. Wykonanie - licząc odcinki tymczasowo oddane - 600 km. Trudno powiedzieć, że jest to coś innego jak kompletna, kompromitująca klęska - podkreślił lider PiS.

Jak zaznaczył Euro 2012 trzeba podsumować od strony ekonomicznej i sprawdzić, ilu turystów przyjechało do Polski podczas turnieju. - Liczono na 800 tys., było znacznie mniej. To też trzeba wziąć pod uwagę w ostatecznej ocenie - zauważył.

Po prostu

Kaczyński zaznaczył, że na temat organizacji zawodów można powiedzieć, że "było w porządku", a incydenty miały miejsce jedynie w dniu meczu Polska-Rosja.

- Z samego faktu, że to się w Polsce odbyło, bardzo się cieszę. Chyba trener Andrzej Strejlau powiedział, że to jest największe wydarzenie tego typu od Festiwalu Młodzieży w 1955 roku. Pamiętam ten festiwal. Specjalnie nawet przyjechałem z wakacji (...) Rzeczywiście przez ten czas takiej wielkiej imprezy nie było - powiedział Kaczyński.

Autor: mn//kdj / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości