Polska

"Tezy godne zweryfikowania". Prezes PiS o doniesieniach dotyczących majątku premiera

Polska

[object Object]
Kaczyński odniósł się do doniesień "GW" dotyczących majątku premieratvn24
wideo 2/5

Artykuł "Gazety Wyborczej" tylko przejrzałem. Tezy tam postawione są godne zweryfikowania, ale wydaje mi się, że ta weryfikacja wypadnie jako falsyfikacja - ocenił w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do publikacji o majątku premiera.

Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS w Warszawie został zapytany o artykuł "Gazety Wyborczej", w którym ujawniono informacje o zakupie przez premiera Mateusza Morawieckiego gruntów kościelnych.

- O ile mi wiadomo, majątek pana premiera jest jawny - odpowiedział prezes PiS. - W tej sprawie było już oświadczenie kancelarii premiera i będzie skierowany pozew do sądu. To jest wszystko, co ja w tej chwili jestem w stanie powiedzieć. Osobiście majątkiem pana premiera się nie zajmowałem - dodał.

Prezes PiS przyznał, że artykuł "Gazety Wyborczej" tylko przejrzał. - W każdym razie tezy tam postawione są godne zweryfikowania, ale wydaje mi się, że ta weryfikacja wypadnie jako falsyfikacja - ocenił.

"Naruszone dobra osobiste" premiera

Poniedziałkowa "Wyborcza" napisała, że Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od Kościoła we Wrocławiu. Rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 roku warta była prawie cztery miliony złotych. Dzisiaj - jak napisała "GW" - grunty te mogą być warte nawet 70 milionów złotych ze względu na zaplanowane tam inwestycje. Dodatkowo, jak podała "GW", Morawiecki nie musiał wpisywać do oświadczenia majątkowego faktu posiadania działki, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności majątkowej z żoną i wyłączną właścicielką wspomnianych gruntów jest obecnie Iwona Morawiecka, żona premiera.

Do sprawy odniosło się w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu, które oceniło, że tekst "GW" narusza dobra osobiste premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony. Jak poinformowano, podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim "kłamstw i manipulacji".

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ocenił na Twitterze: "Po raz kolejny Gazeta Wyborcza opublikowała tekst pełen insynuacji i niedopowiedzeń, pomijający istotne fakty. Nic dziwnego, że redaktorzy z Agory znów muszą tłumaczyć, co mieli na myśli. A tłumaczenie jest proste - to element walki politycznej, wyjątkowo nieudolny".

Schetyna: te relacje wymagają wyjaśnienia

W poniedziałek Platforma Obywatelska zażądała od premiera Mateusza Morawieckiego publicznych wyjaśnień w związku z poniedziałkowym artykułem "GW" o zakupionych przez niego nieruchomościach.

CZYTAJ WIĘCEJ O REAKCJI OPOZYCJI NA PUBLIKACJĘ O MAJĄTKU PREMIERA>

Grzegorz Schetyna w poniedziałek na konferencji prasowej w Toruniu ocenił, że "to są sprawy, które pokazują związek Kościoła katolickiego i władzy". - Te relacje wymagają opisu i wyjaśnienia. Tych pytań jest zbyt dużo, aby ci którzy dzisiaj ukrywają, czy nie chcą pokazać swoich majątków, to żeby dzisiaj musieli o tym powiedzieć, musieli powiedzieć niezależnej komisji i opinii publicznej - powiedział.

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby przekonać premiera Morawieckiego do pełnej informacji na temat swojego majątku i majątku swojej żony, i w jaki sposób do niego dochodził, tak przed, jak i po ogłoszeniu rozdzielności majątkowej w małżeństwie - podkreślił Schetyna.

Schetyna: jesteśmy zdeterminowani, żeby przekonać premiera do informacji na temat jego majątku
Schetyna: jesteśmy zdeterminowani, żeby przekonać premiera do informacji na temat jego majątkutvn24

Autor: KB//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości