Polska

Kaczyński na Powązkach oddał hołd ofiarom katastrofy Tu-154 M

Polska

Aktualizacja:
Prezes PiS na wojskowych Powązkach
tvn24Jarosław Kaczyński na wojskowych Powązkach

To wina prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział reporterowi jednej z zagranicznych stacji na pytanie, dlaczego katastrofa smoleńska dzieli Polaków. Wcześniej złożył wieńce i zapalił znicze na grobach ofiar na wojskowych Powązkach. Modlił się też przed Pałacem Prezydenckim.

Prezes PiS w południe pojawił się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Modlił się na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej i pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

W milczeniu złożył wieńce i zapalił znicze. Uroczystość z udziałem Jarosława Kaczyńskiego była najdłuższą, jaka odbyła się na Powązkach z okazji 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Po uroczystościach prezes PiS został zapytany przez reportera jednej z zagranicznych stacji, dlaczego katastrofa smoleńska wciąż dzieli Polaków. - To wina prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska - odpowiedział prezes PiS.

Relacja reporterki TVN24 z Powązek
Relacja reporterki TVN24 z Powązek tvn24

Apel poległych przed Pałacem

Wcześniej rano, jak każdego dziesiątego dnia miesiąca, przedstawiciele PiS wraz z Jarosławem Kaczyńskim wzięli udział w mszy św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Potem udali się przed Pałac Prezydencki, gdzie odśpiewano hymn narodowy, a następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Potem modlono się za nie.

- Jesteśmy tu po to, aby wydeptać miejsce pod pomnik, który tu powinien powstać - mówił podczas modlityw, o. Zdzisław Tokarczuk. (...) Módlmy się za wszystkich naszych rodaków, aby chcieli otworzyć oczy na prawdę, i tę prawdę poznać, bo prawda wyzwala - dodawał. Na uroczystości, oprócz prezesa PiS, byli też m.in. politycy PiS: Joachim Brudziński, Marek Kuchciński, Mariusz Błaszczak, Jadwiga Wiśniewska i Jolanta Szczypińska.

Przed Pałacem odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy
Przed Pałacem odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofytvn24

Flaga i krzyż ze zniczy

Na Krakowskim Przedmieściu, gdzie po południu ma się odbyć koncert "Tryptyk smoleński", a potem głos ma zabrać Jarosław Kaczyński, wciąż zbierają się ludzie.

Została tam rozciągnięta kilkudziesięciometrowa flaga w barwach narodowych. Przed Pałacem ułożono też symboliczny krzyż ze zniczy, wielu ze zgromadzonych miało biało-czerwone flagi.

TRZECIA ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Autor: MAC/kdj/k / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości