Polska

Kaczyński miażdży podatki

Polska

Kaczyński krytykuje rząd za podatki
TVN24/PAPKaczyński krytykuje rząd za podatki

- Mamy w sferze podatków, szczególnie PIT, CIT i VAT gigantyczne zamieszanie - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zapewnił, że PiS chce znieść obecny "represyjny, arbitralny i antyrozwojowy" system podatkowy.

Prezes PiS stwierdził, że przepisy podatkowe są w Polsce wielokrotnie zmieniane, w Polsce jest 200 tysięcy interpretacji i przybywa ich rocznie około 30 tys. - To oznacza, że mamy do czynienia z sytuacją, w której podatki nakładane są arbitralnie - powiedział w czasie panelu podatkowego.

I zadeklarował jednocześnie, że PiS chce to zmienić. - Te ustawy mają przede wszystkim uprościć podatki. To mają być ustawy rządzące, to znaczy takie, które zniosą ogromną ilość różnego rodzaju przepisów wykonawczych - powiedział prezes PiS.

I dodał, że "obywatel będzie skonfrontowany z rozległymi, ale pojedynczymi ustawami, a nie z bibliotekami".

Kaczyński zadeklarował, że PiS chce stworzyć taki system podatkowy, który będzie znosił "represyjny, arbitralny, antyrozwojowy i wysoce skomplikowany" charakter obecnego systemu.

"To PiS obniżyło podatki"

- Prawo i Sprawiedliwość swoją wiarygodność, jeśli chodzi o finanse publiczne, potwierdziło, rządząc - zachwalał Kaczyński.

- Rządziliśmy krótko, tylko dwa lata, tylko rok mieliśmy większość parlamentarną, ale mimo wszystko w wielkiej mierze uporządkowaliśmy system finansów publicznych, obniżyliśmy podatki, obniżyliśmy opłaty, były gotowe dalsze daleko idące reformy, zarówno administracji podatkowej, jak i odnoszące się do zupełnie nowego kształtu budżetu.

Prezes PiS krytykował obecną koalicję, która "zapowiadała bardzo dużo", ale podwyższyła podatki i "nie dała obywatelom wyboru między OFE a ZUS".

"To mnie niepokoi"

Rostowski o wypowiedzi Kaczyńskiego: To mnie niepokoi
Rostowski o wypowiedzi Kaczyńskiego: To mnie niepokoiTVN24

Minister finansów Jacek Rostowski odnosząc się do stwierdzenia prezesa PiS, że jest chaos w podatkach, stwierdził, że jego wypowiedź jest niepokojąca, bo wskazuje, że Kaczyński w ogóle nie wie, i nie rozumie, jak funkcjonuje system podatkowy i administracja podatkowa. I dodał: - Interpretacje nie zmieniają prawa, nie stosują się ogólnie. Przepisy pozwalają jedynie na to, by podatnik poprosił urząd skarbowy o interpretację dla jego przypadku.

Przedstawili program

PiS - podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy - przedstawiło swój program podatkowy, który zakłada wprowadzenie podatku bankowego i podwójny odpis wydatków na wytworzenie i nabycie nowych technologii.

Autorzy programu wskazują, że polska gospodarka powinna przejść od wytwarzania towarów o średnim stopniu zaawansowania technologicznego do wytwarzania dóbr zawierających nowe technologie. Żeby to osiągnąć - ich zdaniem - należy wesprzeć sektory innowacyjne, wprowadzając podwójny odpis wydatków na wytworzenie i nabycie nowych technologii.

Wydatki na badania i rozwój powinny być odliczane w wysokości 100 proc. przy ustalaniu podstawy opodatkowania, a następnie po raz drugi - od wyliczonej podstawy.

PiS zapowiada też wprowadzenie podatku bankowego, "aby przywrócić proporcjonalne obciążania publicznoprawne dla sektora finansowego i przemysłu.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP

Pozostałe wiadomości