Polska

"Już jako mała dziewczynka zawiązywała walczącym rany"

Polska

wikipedia.plKatarzyna Piskorska, przedstawicielka Rodzin Katyńskich

- Katarzyna Piskorska przez całe życie odznaczała się pobożnością i poczuciem patriotyzmu. Już podczas Powstania Warszawskiego, jako mała dziewczynka zawiązywała walczącym rany. Już wtedy wiedziała, że są sprawy, za które warto oddać życie - mówił podczas mszy żałobnej Katarzyny Piskorskiej, ks. Sławomir Zaporowski. Przedstawicielka Rodzin Katyńskich, zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem.

Mszę odprawiono w kościele św. Karola Boromeusza. Podczas nabożeństwa Elżbieta Radziszewska z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wręczyła rodzinie Katarzyny Piskorskiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie za wybitne zasługi.

- Kiedy wybuchł stan wojenny w swoim domu ukrywała maszyny drukarskie. Swoje życie poświęciła także harcerstwu i jego ideałom, które przez lata przekazywała młodemu pokoleniu - mówił w homilii ks. Sławomir Zaporowski, proboszcz parafii św. Bonifacego, do której należała zmarła.

Artystka, harcerka, nauczycielka

Po mszy kondukt pogrzebowy, w którym uczestniczyli księża, rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich i mieszkańcy stolicy, przeszedł do grobowca rodziny Piskorskich na Starych Powązkach.

- Przyszliśmy tu pożegnać panią Katarzynę - artystkę, harcerkę, nauczycielkę i społecznika. Jak dla wielu osób na pokładzie prezydenckie samolotu, który uległ katastrofie pod Smoleńskiem, jej życiową misją było zachowanie pamięci o Katyniu i innych miejscach kaźni Polaków, wśród których był także jej ojciec - powiedział podsekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Jasser.

"Kasiu kochaliśmy cię wszyscy"

Uczestniczący w uroczystości żałobnej przyjaciel i sąsiad Katarzyny Piskorskiej, Andrzej Sikorski podkreślił, że zawsze była życzliwa wobec otoczenia i pełna energii, zwłaszcza w walce o zachowanie pamięci o ofiarach Katynia.

- Panie poruczniku Tomaszu Piskorski dzisiaj wraz z Kasią przybył pan tutaj po raz drugi, by spocząć wraz z najwyższym ceremoniałem wojskowym. Wraz z Kasią powrócił tu do ojczyzny także i pana duch. Kasiu kochaliśmy cię wszyscy, a ty sprowadziłaś ojca w ceremoniale wojskowym do ojczyzny - powiedział Sikorski.

Jej ojca zamordowano w Charkowie

Katarzyna Piskorska zginęła 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim udawała się na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Rzeźbiarka i instruktorka harcerska, córka zamordowanego w Charkowie podporucznika kawalerii Tomasza Piskorskiego, była autorką medalu przyznawanego przez Sejm osobom zasłużonym dla sprawy katyńskiej. Medal otrzymał m.in. prezydent Lech Kaczyński.

SYLWETKA KATARZYNY PISKORSKIEJ

ONI ZGINĘLI - LISTA

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl

Pozostałe wiadomości