Polska

Już 61 ofiar mrozów w lutym

Polska

 
TVN24Coraz więcej ofiar mrozu

Nieustający mróz zbiera śmiertelne żniwo. Tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 5 osób. Tym samym bilans ofiar od początku lutego wzrósł do 61 osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policja apelują, aby nie być obojętnym na los tych, którzy podczas mrozów nie mają się gdzie schronić i potrzebują pomocy.

W ciągu minionej doby silny mróz przyczynił się do śmierci dwóch osób w woj. śląskim oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim, jednej w woj. dolnośląskim i jednej w woj. lubelskim.

- Zwracajmy szczególną uwagę na osoby potrzebujące naszego wsparcia. Jeśli zauważymy, że ktoś przebywa w nieogrzewanym pomieszczeniu m.in. w altanach, piwnicach, pustostanach, zgłośmy to odpowiednim służbom. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 albo 997 możemy uratować komuś życie - apeluje rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

"Alkohol daje złudne uczucie ciepła"

Policjanci cały czas patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Jak podkreśla rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, nie mogą być jednak wszędzie. - Dlatego prosimy o pomoc i informację o osobach, które od dłuższego czasu przebywają na dworze - np. siedzą na przystanku, w przejściu podziemnym lub szukają schronienia w pustostanie czy altance - dodał.

Zaapelował również, by nie przechodzić obojętnie obok osób pijanych, które np. zasnęły na ławce w parku. - Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest alkohol, który daje złudne uczucie ciepła, jednak organizm wychładza się znacznie szybciej - przypomniał.

Zarówno MSW, jak i policja, apelują też o to, aby zwracać uwagę na osoby starsze, które mogą mieć problemy z ogrzewaniem swoich mieszkań czy domów. - Jeśli mamy o kimś takim sygnały, również nie zwlekajmy z powiadomieniem służb. Osoby starsze powinny też pamiętać, aby zawsze powiadamiać swych bliskich, jeśli przy takich temperaturach wybierają się np. na spacer. Niech poinformują ich, gdzie się wybierają i kiedy mniej więcej zamierzają wrócić - dodał Sokołowski.

"Cichy zabójca"

Zima to również okres zwiększonej liczby zatruć tlenkiem węgla. Tylko ubiegłej doby tlenkiem węgla podtruły się 22 osoby, z czego najwięcej w województwach: pomorskim - 6 osób, śląskim - 4 osoby i zachodnio-pomorskim - 3 osoby. Z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarła 1 osoba w województwie łódzkim. Od początku lutego 410 osób podtruło się tlenkiem węgla, a w wyniku zatrucia zmarło 17 osób.

MSW przypomina, aby korzystać tylko ze sprawnych urządzeń grzewczych i gazowych. Do ogrzewania pomieszczeń używajmy tylko urządzeń, które posiadają atesty - radzi straż pożarna. Pamiętajmy, że zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych to groźba zatrucia tlenkiem węgla. Nudności, senność czy bóle głowy mogą świadczyć o ulatniającym się tlenku węgla.

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Państwowej Straży Pożarnej można zapoznać się z poradnikiem "Czad. Cichy zabójca", który zawiera informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych i gazowych.

Natomiast tlenkiem węgla podtruły się 22 osoby, a 1 osoba zmarła w wyniku zatrucia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości