Zaproszenie na lunch lub kolację. Morawiecki spotka się z Junckerem

Polska

Aktualizacja:
W środę KE zdecydowała o uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu wobec PolskiEBS
wideo 2/35

Zaprosiłem premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować naszą rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej - napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Rzecznik rządu poinformowała, że spotkanie odbędzie się 9 stycznia.

W środę Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu wobec Polski, ale daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji.

"To trudny dzień dla Polski, ale także dla UE. W takich chwilach szczególnie potrzebny jest dialog. Dlatego zaprosiłem premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować naszą rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej" - napisał przewodniczący Komisji.

Pod wpisem na Twitterze szef KE umieścił skan listu do Morawieckiego, w którym na 9 stycznia zaprosił go do Brukseli na roboczy lunch lub kolację.

Morawiecki "odpowiada pozytywnie"

Przed godziną 15. rzecznik rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że spotkanie premiera Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej odbędzie się 9 stycznia.

Kopcińska podkreśliła, że stanowisko polskiego rządu w sprawie decyzji Komisji jest tożsame ze stanowiskiem MSZ.

Resort w środowym komunikacie podkreślił, że Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję procedury przewidzianej w art. 7.1. TUE, która z istoty swojej - jak stwierdził - ma charakter polityczny, nie zaś prawny i obciąża niepotrzebnie wzajemne relacje Polski i UE.

- Natomiast na zaproszenie pana przewodniczącego Komisji Europejskiej wystosowane do pana premiera Mateusza Morawieckiego na 9 stycznia pan premier odpowiada pozytywnie: tak, weźmie udział w rozmowach - poinformowała Kopcińska.

Artykuł 7.1 unijnego traktatu

Przed środową decyzją KE porównywała ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z przyjętymi w lipcu rekomendacjami dla Polski. Obie ustawy - których projekty złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda - zostały uchwalone przez Sejm na początku grudnia. W końcu ubiegłego tygodnia zostały zaakceptowane przez Senat, teraz czekają na decyzję prezydenta. Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

Autor: mart,mkk//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The European Commission

Raporty: