"Ameryka będzie chciała partnerstwa z Europą, ale z Europą coraz bardziej zintegrowaną"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24
Kamiński: witam tę administrację z ogromną nadziejąTVN24
wideo 2/2
TVN24Kamiński: witam tę administrację z ogromną nadzieją

Obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie dobrych relacji z każdą administracją USA – mówił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa (Porozumienie). Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) zadeklarował, że wita nową amerykańską administrację "z ogromną nadzieją". Ocenił, że zaprzysiężony w środę prezydent Joe Biden będzie okazywał "przywiązanie do takich wartości jak wolność, demokracja i bardzo mocne wyczulenie na rosyjski imperializm".

W środę na Kapitolu Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeszcze tego samego dnia podpisał 17 aktów wykonawczych, z których część anulowała decyzje jego poprzednika Donalda Trumpa. O znaczeniu politycznej zmiany w Białym Domu dla Polski dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 wicemarszałek Senatu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej Michał Kamiński oraz wiceminister obrony narodowej, polityk Porozumienia Marcin Ociepa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ociepa: obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie dobrych relacji z każdą administracją USA

- Przyjmujemy z nadzieją zmianę w Białym Domu, obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie dobrych relacji z każdą administracją USA – mówił Marcin Ociepa. - Cieszy, że kwestia relacji polsko-amerykańskich, może szczególnie tych militarnych, ale generalnie podejście do NATO, jest raczej kwestią konsensusu ponadpartyjnego w Stanach Zjednoczonych – kontynuował. Jak podkreślił, "Joe Biden i jego otoczenie wielokrotnie opowiadali się za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO". Dodał, że jeżeli chodzi o amerykańską obecność wojskową w Polsce, rząd nie spodziewa się w tym względzie "żadnych zmian". 

Ociepa o przemówieniu inauguracyjnym Bidena: ono wpisuje się w amerykańską tradycję

Wiceszef MON odniósł się do środowego inauguracyjnego przemówienia nowego prezydenta USA. Mówił, że "wpisuje się ono w amerykańską tradycję".

- Ono było bardzo ckliwe, piękne w wymiarze pewnych deklaracji ideowych, świata cywilizacji Zachodu. W tym sensie bardzo potrzebujemy w polityce, na świecie, takiego głosu, który przypomina nam o ideałach. Nawet jeżeli jest to idealizm, który obserwujemy w cieniu zamieszek w Waszyngtonie, ale także w wielu innych amerykańskich miastach – mówił polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Tym bardziej potrzebujemy tego światła, tej nadziei. Więc w tym sensie dobrze, że stolica tego wolnego świata, tej cywilizacji Zachodu, Waszyngton, mówi takim głosem. Jako świat Zachodu potrzebujemy jedności w relacjach z takimi państwami jak Rosja, Chiny – dodał Ociepa.

Ociepa: obowiązkiem polskich władz jest utrzymywanie dobrych relacji z każdą administracją USATVN24

"Po czterech latach rządów Donalda Trumpa Zachód jest słabszy"

Michał Kamiński uznał, że "wraz z nową administracją Polska zyskuje nie tylko sojusznika strategicznego, geopolitycznego i deklaratywnego, ale zyskuje także sojusznika co do idei, jak ma wyglądać konstrukcja świata zachodniego". - Donald Trump miał zupełnie inną wizję tego świata, zupełnie inaczej widział priorytety niż ogromna większość tych ludzi, którzy są przyjaciółmi i sojusznikami Polski w dzisiejszym świecie – mówił wicemarszałek Senatu.

Kamiński ocenił, że "po czterech latach rządów Donalda Trumpa Zachód jest słabszy". - To jest z punktu widzenia Polski zły bilans, ale teraz, mam nadzieję, otwieramy bilans lepszy – powiedział.

Kamiński: witam tę administrację z ogromną nadzieją

Jak stwierdził, "przywiązanie do takich wartości jak wolność, demokracja i także bardzo mocne wyczulenie na rosyjski imperializm to będą cechy nowej administracji". - Więc ja tę administrację witam z ogromną nadzieją – powiedział.

Dodał, że gdy patrzy się na skład administracji nowego gospodarza Białego Domu, wygląda na to, że Joe Biden "to będzie bardzo postępowy prezydent". - Ameryka będzie dzisiaj dawała przykład postępowej polityki – ocenił. W opinii Kamińskiego "Ameryka będzie chciała partnerstwa z Europą, ale z Europą coraz bardziej zintegrowaną".

Kamiński: witam tę administrację z ogromną nadziejąTVN24

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24